Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Wady i zalety kredytu odnawialnego

ODNAWIALNYCznF

Kredyt odnawialny jest często błędnie utożsamiany z debetem, choć faktycznie są to dwa różne produkty finansowe, posiadające jedynie podobną funkcjonalność. Czym jest kredyt odnawialny i jakie są jego zalety i wady?

Kredyt odnawialny jest kredytem nieodłącznie powiązanym z rachunkiem osobistym, przez co bardzo często traktowany jest jako standardowa część pakietu usług oferowanych w ramach umowy o rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy. Instytucja finansowa udostępnia więc posiadaczowi konta stale dostępny limit kredytowy o określonej wysokości. Dla przykładu, jeśli nasze obecne saldo rachunku wynosi 500 zł, a przyznano nam limit kredytu odnawialnego w wysokości 2.000 zł, to faktycznie dysponować możemy łączna kwotą 2.500 zł.

Zalety kredytu odnawialnego

Najważniejszą zaletą tego rodzaju kredytu jest właśnie jego odnawialność, czyli możliwość jego wielokrotnego wykorzystania bez konieczności podpisywania odrębnych umów kredytowych. Unikniemy dzięki temu każdorazowej kontroli naszej zdolności kredytowej i często przewlekłej procedury udzielania finansowania. Założenie odnawialności opiera się na zasadzie, że jeśli wykorzystamy część przyznanego nam limitu, to każda kolejna wpłata na konto zmniejszy nasze zadłużenie, a jednocześnie ponownie zwiększy dostępny w ramach kredytu limit do wykorzystania. Ta cecha powiązana jest także z inną zaletą tego rozwiązania, tzn. odsetki naliczane będą jedynie od wykorzystanej części kredytu, a nie od całej przyznanej nam w jego ramach wysokości. Faktycznie więc zapłacimy jedynie za pożyczoną kwotę, a odsetki od niej naliczane będą do momentu spłaty zadłużenia. Nawet jeśli nie spłacimy go jednorazowo, to każda wpłata pomniejszy wysokość kredytu, a tym samym zmniejszy wysokość odsetek naliczanych od faktycznej wartości zadłużenia.

Wady kredytu odnawialnego

Kredyt odnawialny jest narzędziem powszechnie stosowanym, jednak na jego przyznanie mogą liczyć najczęściej jedynie osoby o dobrej historii rachunku osobistego, które gwarantują systematyczne wpływy na rachunek konta. Faktycznie więc z usługi nie będą mogły skorzystać osoby, których dochody księgowane są w sposób nieregularny. Dodatkowo wysokość dochodów wpłynie także na wartość przyznanego limitu kredytowego, dlatego osoby zarabiające stosunkowo niedużo nie mają co liczyć na przyznanie wielotysięcznego limitu kredytowego. Najważniejszą wadą kredytu odnawialnego jest jednak paradoksalnie nieprzerwana dostępność oferowanej nam gotówki, co sprawia, że z tego rozwiązania powinny raczej korzystać osoby odpowiedzialne, które są w stanie oprzeć się pokusie niepotrzebnej rozrzutności. Kredyt odnawialny powinien być dlatego traktowany, jako zabezpieczenie na czarną godzinę, a nie jako źródło dodatkowej gotówki, która służy jedynie do finansowania naszych zachcianek.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.