Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

W Polsce najczęściej chcą na własność

MIESZKANIEPLUSMDMCznF

Popyt na kredyty mieszkaniowe w grudniu 2017 r. gwałtownie wzrósł, bo aż o 33,7 proc. - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Banki i SKOK-i przesłały zapytania na o tyle wyższą ogólną kwotę w porównaniu z grudniem 2016 r.. O kredyt wnioskowało ponad 7 tys. osób więcej niż rok wcześniej. Łącznie - 40,64 tys. osób, w porównaniu do 33,58 tys. w 2016. Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w grudniu 2017 r. wyniosła 221,92 tys. zł, czyli podobnie jak w poprzednim roku – podało BIK w swoim komunikacie.

Średnia wartość indeksu wzrostu popytu na te kredyty wyniosła 14,2 proc. dla całego 2017 r.. Jednak ten "popyt rósł w kolejnych tygodniach grudnia i najwyższy był w okresie między świętami a Sylwestrem, co można wiązać ze składaniem wniosków pod ostatnią już pulę środków z programu MdM, która została rozdysponowana od razu w pierwszych dniach stycznia 2018 r." - stwierdził Waldemar Rogowski, cytowany w komunikacie, główny analityk Biura. Pieniądze na program "Mieszkanie dla Młodych" (MdM) w 2018 r. skończyły się 3 stycznia. Wpłynęło 12,7 tysięcy wniosków, rozdysponowano 381 mln zł.

Jak wynika z danych Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) - opublikowanych w listopadzie 2017 r. - w 2014 r. z programu MdM wykorzystano 34 proc. dofinansowania (207 mln zł), w 2015 r. - 84 proc. (520,7 mln zł), w 2016 r. - 96 proc. (701 mln zł), a w 2017 roku - 99 proc. (740 mln zł).

Od 2018 r. głównymi kołami zamachowymi budownictwa mieszkaniowego w Polsce powinny stać się rządowy program "Mieszkanie plus" oraz Indywidualne Konta Mieszkaniowe. Zadaniem "Mieszkania plus" jest stworzenie w Polsce zasobu mieszkań na wynajem, który w naszym kraju praktycznie nie istnieje, jeśli porównamy sytuację ze stanem w najbardziej rozwiniętych krajach zachodnioeuropejskich. Program jest realizowany przez Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) oraz BGK Nieruchomości.

Pierwsze rodziny już odebrały przydziały w ramach "Mieszkania plus". KZN podpisał dotąd porozumienia na budowę niemal 6 tys. mieszkań. Dodatkowo zawarł umowy z PKP SA oraz Pocztą Polską dotyczące przekazania gruntów pod budowy. Pierwsze mieszkania z tych inwestycji maja zostać oddane lokatorom na początku 2019 r.. BGK Nieruchomości realizuje komercyjną część programu "Mieszkanie plus". Powstają inwestycje m.in. w Gdyni, Katowicach, Wałbrzychu i Warszawie. Łącznie spółka ma w przygotowaniu około 15 tys. mieszkań, z czego ponad 1,7 tys. już powstaje. Lokatorzy w Jarocinie i Białej Podlaskiej wprowadzą się do mieszkań w I kwartale br.. niemniej te liczby nadal nie będą w stanie zaspokoić potrzeb mieszkaniowych zwłaszcza młodych rodzin, dlatego rząd przygotowuje program Indywidualnych Kont Mieszkaniowych (IKM). Znane są ogólne założenia IKM - m.in. za systematyczne oszczędzanie na mieszkanie będzie premia ze strony państwa. Zaoszczędzone na tych kontach pieniądze będzie można przeznaczyć na różne cele mieszkaniowe - na zakup mieszkania czy budowę domu oraz na wkład własny przy zakupie nieruchomości. Oszczędności będzie można także wykorzystać na remont czy wykończenie mieszkania bądź domu.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Kredyt hipoteczny

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.