Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Uważaj na pułapki pożyczkowe

POZYCZKOWEPULAPKICznF

Pożyczenie od kogoś pieniędzy może być powiązane z takim samym, a czasem nawet większym ryzykiem, co przekazanie własnych pieniędzy do dyspozycji innej osobie, lub instytucji. Niestety wiele osób nadal pożycza byle jak i byle od kogo. Dlaczego to się nie opłaca?

W świetle prawa

Pierwszą i podstawową zasadą każdego pożyczkobiorcy winno być – zawsze czytam umowę i wszystkie jej zapisy są dla mnie jasne. Jest tak z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest to, że przyjmując pożyczony kapitał nie tylko nabywamy prawo do dysponowania pożyczonymi środkami, ale nakładane są na nas także obowiązki, jakie musimy wypełnić. Nie powinno więc dochodzić do sytuacji, w której podpisujemy umowę, tym samym zgadzamy się na zawarte w niej postanowienia, a nie jesteśmy ich świadomi. Drugim powodem jest to, że niestety na rynku usług finansowych nie brakuje oszustów, którzy z premedytacją będą chcieli wzbogacić się naszym kosztem. Bardzo często stosowaną przez nich praktyką jest zamierzone komplikowanie zapisów umownych po to, by zdezorientować i/lub wprowadzić w błąd potencjalnego pożyczkobiorcę.

Renoma instytucji

Winniśmy unikać nieznanych nam instytucji, a co za tym idzie, nie korzystać z obarczonych potencjalnie wyższym ryzykiem usług firm pożyczkowych. Są to po pierwsze podmioty niekontrolowane, a po drugie wysokości rzeczywistych rocznych stóp oprocentowania rzędu kilku tysięcy złotych wcale nie są w ich przypadku rzadkością.

Pożyczka zaciągana z oferty banków, lub Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo – Kredytowych, czyli SKOK’ów, obarczona jest zdecydowanie niższym poziomem ryzyka. Jednak jak mantrę należy powtarzać – zawsze czytam umowę i wszystkie jej zapisy są dla mnie jasne.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: SKOK, Kredyt bankowy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.