Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Utrata pracy, a kredyt hipoteczny

UTRATAPRACYKREDYTCznF

Niestabilna sytuacja gospodarcza wpływa na kondycję wielu polskich przedsiębiorstw. Te broniąc się przed bankructwem sięgają często do radykalnych metod, także zwolnień. Z możliwością utraty pracy musi liczyć się dziś praktycznie każdy. Sytuację komplikuje jednak posiadanie kredytu hipotecznego. Co zrobić, gdy otrzymamy wypowiedzenie, a spłacamy kredyt hipoteczny? Utrata pracy nie jest ani przyjemna, ani łatwa, szczególnie jeśli posiadamy kredyt, którego wysokie raty muszą zostać opłacone, a my pozbawieni jesteśmy bieżących wpływów na konto. W takim przypadku nie należy unikać problemu i liczyć jedynie na zgromadzone oszczędności – te prędzej, czy później się skończą.

Niezwłocznie po otrzymaniu wypowiedzenia powinniśmy więc zająć się aktywnym poszukiwaniem pracy, ale i skontaktować się z bankiem, który udzielił nam kredytu hipotecznego. Najlepszym rozwiązaniem będzie tu złożenie wniosku o prolongatę - odroczenie spłaty kredytu. Założeniem prolongaty jest po prostu zawieszenie spłaty rat kredytu, a tym samym wydłużenie okresu kredytowania o liczbę miesięcy, w których rata nie była opłacana. Bank oczywiście również i w tym okresie będzie naliczał odsetki od pożyczonego kapitału, jednak czasowy brak konieczności spłaty rat pozwoli nam na zachowanie płynności finansowej. Szansa na to, że bank przychyli się do naszego wniosku jest duża, ponieważ jemu również zależy na spłacie naszego zobowiązania.

W składanym wniosku opiszmy więc całą sytuację, a jeśli znaleźliśmy już nowe zatrudnienie, lecz pracę zaczniemy dopiero za jakiś czas, to dołączmy umowę przedwstępną z nowym pracodawcą. Bank wiedząc, że posiadamy już nową pracę, tym przychylniej powinien podejść do rozpatrzenia naszej prośby. Pamiętajmy jednak, że mimo deklaracji dalszej spłaty naszego zobowiązania, bank przedstawić nam może decyzję odmowną, tj. nie zgodzić się na odroczenie płatności rat kredytu.

Dla zapobiegliwych

Inną opcją radzenia sobie z utratą pracy w kontekście spłaty kredytu hipotecznego, jest zawarcie odpowiedniego ubezpieczenia. Jest to jednak rozwiązanie dla zapobiegliwych, z którego skorzystać musimy jeszcze przed otrzymaniem wypowiedzenia. Rozwiązanie to ma swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Ci drudzy zarzucają mu to, że ubezpieczenie od utraty pracy jest dość kosztowne, a przecież wcale nie musi okazać się przydatne. Koszt wykupu tego rodzaju ubezpieczenia faktycznie jest niemały i stanowi najczęściej od 1 do 3% wartości kredytu w pierwszych 2-3 latach finansowania. Z drugiej jednak strony, w przypadku utraty pracy gwarantuje ono spłatę rat kredytu na przestrzeni kolejnych 12 - 24 miesięcy lub do momentu wyczerpania puli ubezpieczeniowej np. 50.000 zł. Do ubezpieczenia od utraty pracy przystąpić możemy w dowolnym momencie spłaty kredytu, jednak pamiętajmy, że będzie ono obowiązywało tylko w przypadku, gdy uzyskamy status osoby bezrobotnej, a utrata pracy nastąpiła z winy pracodawcy. Nie będzie więc skuteczne, gdy zostaniemy zwolnieni z naszej winy, sami zrezygnujemy z pracy, lub zdecydujemy się na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron.

Słowa kluczowe: Kredyt hipoteczny

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.