Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Ustawa antylichwiarska już działa

USTAWAANTYLICHWIARSKACznF

Nowe prawo ma chronić zwłaszcza klientów parabanków i różnego rodzaju firm pożyczkowych. Chodzi o antylichwiarskie przepisy, wprowadzające limity kosztów pozaodsetkowych. Są to wszystkie koszty, które ponosimy w związku z umową o kredyt konsumencki lub pożyczkę, z wyłączeniem odsetek.

W takie koszty mogą wchodzić opłaty za rozpatrzenie wniosku, zapłata za obsługę domową i ewentualne ubezpieczenie pożyczki. Instytucje finansowe nie mogą już reklamować jako niskooprocentowanych pożyczek i jednocześnie naciągać klientów poprzez wysokie, nieograniczone koszty dodatkowe.

Popularna ustawa antylichwiarska to znowelizowana ustawa o kredycie konsumenckim. W myśl art. 36a tej ustawy, firma pożyczkowa będzie mogła od konsumenta pobrać w skali roku opłaty niewynikające z odsetek w wysokości maksymalnie 55 proc. wartości pożyczki. Dodatkowo łączna suma pobranych pozaodsetkowych opłat nie będzie mogła przekroczyć 100 proc. wartości pożyczki.

Nie tylko rolowanie będzie trudniejsze

Ustawa ogranicza zjawisko rolowania długów, czyli spłacania starej pożyczki nową. Nowe przepisy regulują też maksymalną wysokość opłat za monity oraz innych związanych z windykacją. W ustawie określono maksymalną wysokość odsetek za opóźnienia w spłacie pożyczki - w skali roku nie będą mogły one przekroczyć sześciokrotnej wysokości stopy lombardowej NBP. Osoby korzystające z usług firm pożyczkowych będą miały też prawo do zwrotu kredytu bez odsetek w przypadku, gdy kredytodawca przekroczy ustawowy limit kosztów pozaodsetkowych.

Większa rola nadzoru

Nowe regulacje mają ponadto umożliwić Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) prowadzenie postępowań wyjaśniających wobec tych firm, co do których będą wątpliwości. Postępowanie KNF nie będzie mogło trwać dłużej niż pół roku od czasu jego zarządzenia. Jeśli kontrolowany będzie je utrudniał, grozić mu może grzywna do 500 tys. zł bądź kara pozbawienia wolności do lat dwóch. Firmy udzielające pożyczek albo kredytów zostały zobowiązane do dostarczenia wszystkich oczekiwanych i żądanych dokumentów przez KNF. Komisja będzie też mogła zająć nośniki czy dokumenty.

Nowe przepisy mają zapobiec takim aferom jak np. w przypadku Amber Gold. Zgodnie z aktem oskarżenia, w latach 2009-12 w ramach tej tzw. piramidy finansowej oszukano około 19 tys. klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia ich mieniem w wysokości ponad 850 mln zł.

(Na fot. obraz Quentina Metsys „Lichwiarze”)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.