Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Upadłości konsumenckich przybywa

PRZYBYWAUPADLOSCICznF

Ustawa o upadłości konsumenckiej funkcjonuje od 2009 r, ale dopiero po nowelizacji na początku 2015 r. stała się realnie dostępna dla zadłużonych. Sądy mają teraz szersze podstawy do orzekania upadłości konsumentów. Krajowy Rejestr Długów (KRD) wyliczył, że w 2016 r. doszło do prawie 4,5 tysiąca bankructw konsumentów. KRD prognozuje, że upadłości takich w najbliższym czasie będzie szybko przybywać.

Jednak także nowe przepisy nie pozwalają konsumentom na beztroskie podchodzenie do tej procedury. Bankructwo orzeczone przez sąd w większości wypadków oznacza, że wierzyciele zostają z pustymi rękami. Praktycznie traci cały majątek, nieraz gromadzony przez dziesięciolecia.

Co ciekawe, na sześć miesięcy przed ogłoszeniem upadłości ponad 40 procent konsumentów było już notowanych w KRD. Ich zadłużenie przekraczało wówczas 45 milionów złotych. Najmłodszy miał 22 lata, najstarszy 85.

Najczęściej upadłość ogłaszały kobiety

Jeśli chodzi o liczbę umów kredytowych bankrutujących Polaków, to najczęściej były to osoby, które mają od dwóch do czterech kredytów. W ub.r. w takiej sytuacji była ponad jedna trzecia. Więcej niż jedna czwarta nie miała żadnego kredytu w banku, jedna piąta miała jedno zobowiązanie, a blisko jedna piąta od pięciu do nawet kilkunastu. Rekordzistą okazał się 42-letni mężczyzna – zaciągnął kredyty na 10,19 mln zł, z czego dwa mieszkaniowe na sumę 2,35 mln zł; pozostałe zobowiązania na blisko 8 mln zł zostały zaciągnięte na konsumpcję. Druga osoba w zestawieniu, 40-letnia kobieta, cztery kredyty zaciągnęła na nieruchomości, a jeden na konsumpcję. Jej zadłużenie to głównie kredyty mieszkaniowe o wartości 4,9 mln zł, natomiast kredyt konsumpcyjny wart jest ok. 200 tys. zł.

Najbardziej zadłużonym województwem jest mazowieckie. Na Mazowsze przypada co trzecia złotówka z kwoty kredytów spłacanych przez ogłaszających upadłość, stąd też wywodzi się co piąta osoba decydująca się na bankructwo. Na drugim miejscu znalazł się Śląsk.

Najwięcej z kredytami mieszkaniowymi

W 2016 r. upadłość konsumencką ogłosiło 4450 osób, niemal dwukrotnie więcej niż w pierwszym roku obowiązywania zliberalizowanego prawa o upadłości konsumenckiej, kiedy to liczba ta wyniosła 2113. Przeciętny dług kredytowy bankruta obniżył się z 230 tys. 709 zł w 2015 r. do 180 tys. 876 zł w 2016 r., czyli o niemal 50 tys. zł - podał BIG InfoMonitor. Z jego danych wynika, że osoby, które ogłosiły upadłość konsumencką w latach 2015 i 2016 r., zadłużyły się w bankach na niemal 1 mld zł. Największy udział miały kredyty mieszkaniowe - 60 proc., ale najczęściej upadłość ogłaszają osoby posiadające tylko kredyty konsumpcyjne.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie, Kredyt bankowy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.