Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Upadłość konsumencka coraz popularniejsza

WIECEJUPADLOSCICznF

Nowe prawo o upadłości konsumenckiej działa od początku 2015 r.. Efektem jest znaczny wzrost bankructw osobistych. Przez ostatnie półtora roku aż 18–krotnie w porównaniu w poprzednimi pięcioma latami 2009-2014.

Warto przytoczyć konkretne liczby. Między 2009 a 2014 Polacy złożyli 2735 wniosków do sądów, które orzekły zaledwie 120 upadłości. Natomiast od stycznia 2015 r. do końca kwietnia 2016 r. zaakceptowano 2153 z 5616 wniosków. Wśród ogłaszających upadłość przeważają kobiety - niemal 57 proc.

Zgodnie z nowelizacją, z upadłości konsumenckiej mogą teraz generalnie korzystać osoby, które nie mają pieniędzy na bieżące rachunki i raty kredytów lub pożyczek. Ogłoszenie upadłości oznacza utratę wszystkiego, co się posiada, z wyjątkiem pieniędzy na wynajem mieszkania przez 12 do 24 miesięcy. Upadłość konsumencką można ogłosić raz na 10 lat. Jednak bankructwo takie nie zwalnia od alimentów, rent odszkodowawczych, kar grzywny oraz zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy.

Najgroźniejsza kumulacja długów

Według Biura Informacji Kredytowej oraz Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, ogólne bankowe zobowiązania osób bankrutujących w 2015 r. i pierwszych czterech miesiącach 2016 r. wyniosły 526,6 mln zł. Przeważająca część tej kwoty (69 proc.), czyli 360,9 mln zł, to kredyty na zakup nieruchomości. Dwie trzecie z nich zaciągane było w złotych, prawie 30 proc. we frankach szwajcarskich, a niecałe 3 proc. w euro.

Jednak tylko 5,6 proc. upadłych konsumentów miało wyłącznie kredyty mieszkaniowe po średnio statystycznie 477,1 tys. zł. Zdecydowana większość (55 proc.) wnioskujących o upadłość wpadła w nieubłaganą spiralę zadłużenia z powodu łącznego wykorzystania kredytów gotówkowych, kart kredytowych, limitów kredytowych w koncie i pożyczek gotówkowych z firm pozabankowych. Prawie 22 proc. osób ogłaszających upadłość konsumencką miało co najmniej jeden kredyt mieszkaniowy i inne zobowiązania, zaś 23 proc. zadłużyło się wyłącznie w firmach pozabankowych.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.