Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

UOKiK: W kredycie ważne dobre obyczaje

ISTOTNYPOGLADFRANKI10CznF

Prezes UOKiK (Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów) wydał kolejny istotny pogląd w sprawie frankowiczów, kwestionując postanowienia jednej z umów o kredyt hipoteczny, zawartej z Bankiem Millennium.

W oficjalnym komunikacie UOKiK poinformował, że Prezes Urzędu Marek Niechciał stanął po stronie klienta banku w sporze przed sądem w Grudziądzu. Kredytobiorca domaga się zwrotu składek na ubezpieczenie niskiego wkładu własnego (forma dodatkowej ochrony banku w sytuacji, gdy kredytobiorca nie pokryje ze środków własnych wymaganej umową części wartości nieruchomości) oraz uznania klauzul zobowiązujących go do tych opłat za niedozwolone.

Prezes Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji stwierdził co prawda, że nie można uznać samego ustanowienia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego za niedozwolone. „Jednak w tej konkretnej sytuacji należy uznać, że sposób i mechanizm obciążenia nim konsumenta są sprzeczne z dobrymi obyczajami" – stwierdził UOKiK.

Brak zabezpieczenia praw

Urząd, jak dodaje komunikat, uznał kwestionowane postanowienia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego za niedozwolone, ponieważ:

  • konsument na ich podstawie nie może określić swoich praw i obowiązków;
  • nie wskazują one, jakie są warunki ubezpieczenia, jego zakres oraz jaki wpływ ma zawarcie umowy ubezpieczenia przez bank na sytuację kredytobiorcy;
  • kredytobiorca nie ma wpływu na ewentualne zmiany umowy między bankiem a ubezpieczycielem;
  • kredytobiorca nie otrzymał informacji na temat sposobu kształtowania się kolejnych opłat za ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

Ponadto postanowienia ubezpieczenia, dodał UOKiK, obciążają kredytobiorcę kosztami ubezpieczenia, podczas gdy jedynym jego beneficjentem jest bank. Ponadto nie informują kredytobiorcy o możliwym ryzyku żądań ubezpieczyciela o zwrot wypłaconego bankowi odszkodowania. Uniemożliwiają też konsumentowi sprawdzenie, czy został prawidłowo obciążony kosztami ubezpieczenia, a także przerzucają na kredytobiorcę ryzyko gospodarcze wynikające z prowadzenia działalności bankowej.

"Istotny pogląd w sprawie" to pisemne stanowisko prezesa UOKiK, w którym urząd przedstawia argumenty i poglądy ważne dla danego sporu, opierając się na określonym stanie faktycznym i prawnym. Z tego względu ocena przedstawiona w istotnym poglądzie nie może być odniesieniem do innych spraw. Istotny pogląd wydawany jest tylko w sprawie toczącej się przed sądem, jeżeli przemawia za tym interes publiczny. Dotyczy sporu między konsumentem a przedsiębiorcą.

Podgląd dotyczący sprawy w sądzie w Grudziądzu jest już dziesiątym związanym z kredytami frankowymi.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Kredyt bankowy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.