Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

UOKiK ostrzega przed firmami pożyczkowymi

UOKIKPOZYCZKACznF

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) ostrzegł, że firma pożyczkowa European Financial Corp. nie oddaje klientom pobranych opłat administracyjnych, gdy nie dochodzi do zawarcia umowy pożyczki. Starający się o pieniądze tracą je bezpowrotnie. Chodzi o kwoty od 1500 zł do 10 000 zł. Sprawą zajęła się prokuratura.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów docierają skargi na firmę pożyczkową European Financial Corp.. Przedsiębiorca ten zatrzymuje opłaty pobrane od klientów, gdy nie dochodzi do zawarcia umowy o kredyt konsumencki. Prezes UOKiK ustalił, że firma pobiera tzw. opłatę administracyjną, gdy konsument stara się o pożyczkę. Opłata zależy od wysokości kredytu i wynosi od 1 500 zł do 10 000 zł. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, jeśli nie dojdzie do zawarcia umowy, konsument ma prawo do zwrotu wszystkich opłat.

Jednak z zebranych przez UOKiK informacji wynika, że firma pożyczkowa nie oddaje klientom pobranych opłat, mimo że umowa nie zostaje zawarta. Jest to niezgodne z prawem. „Praktyki European Financial Corp. powodują znaczne straty finansowe dla szerokiego kręgu konsumentów, dlatego Prezes UOKiK zdecydował o ostrzeżeniu konsumentów” – napisał Urząd w specjalnym komunikacie.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, Urząd wydaje ostrzeżenie, gdy stwierdzi, że przedsiębiorca stosuje nielegalną praktykę, która może narazić szeroki krąg konsumentów na znaczne straty finansowe lub niekorzystne skutki. Ostrzeżenia są zamieszczane na stronie internetowej Urzędu.

Nieuczciwa firma działa w całym kraju

Postępowanie w tej sprawie wszczęły trzy prokuratury rejonowe. Zajęło się nią również biuro Rzecznika Finansowego. Firma domaga się od klientów, ubiegających się o pożyczkę, wpłacenia tzw. bezzwrotnej opłaty administracyjnej. Standardowo taka opłata to zawsze 7 proc. kwoty oferowanego kredytu, czyli 70 zł od każdego tysiąca złotych. Zdaniem Rzecznika Finansowego, taki zapis jest złamaniem przepisów ustawy o kredycie konsumenckim, bo wszelkie opłaty powinny zostać zwrócone, jeśli nie dojdzie do zawarcia umowy o pożyczkę lub nie zostanie ona wypłacona w terminie przewidzianym w umowie.

Aktywność służb państwowych nie zastąpi jednak ostrożności samych obywateli, by nie wpaść w pułapkę. Przede wszystkim należy wybierać renomowanych pożyczkodawców takich, jak banki czy SKOK-i, które podlegają pełnemu nadzorowi i muszą stosować zapisy prawa chroniące konsumentów.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.