Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

UOKiK interweniuje w sprawie kredytów frankowych

4UOKIKFRANKOWICZECznF

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) po raz czwarty przedstawił w sądzie swoje stanowisko w ramach procedury tzw. istotnego poglądu w sprawie frankowiczów. Możliwość wydawania istotnego poglądu w sprawie dała UOKiK nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która weszła w życie w kwietniu 2016 r.. „Istotny pogląd w sprawie” to opinia, w której Urząd może przedstawiać sądowi swoje stanowisko na temat sporu. Jest on ważną opinią w procesie, ale nie wiążącą.

Tym razem UOKiK włączył się do sporu frankowiczów z Euro Bankiem.  Urząd w sądzie oświadczył, że klauzule dotyczące zasad określania kursu wymiany walut są niedozwolone, bo nieprecyzyjne.

W komunikacie Urząd przypomniał: Wniosek w tej sprawie złożyli konsumenci, którzy zaciągnęli w Euro Banku kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego. Sprawa toczy się przed Sądem Okręgowym w Kielcach od marca 2016 roku. Konsumenci domagają się unieważnienia wykonalności bankowego tytułu egzekucyjnego wydanego przez bank. Powołują się na to, że klauzule dotyczące zasad określania kursu wymiany walut, są nieprecyzyjne, a więc niedozwolone. Zgodnie z kwestionowanymi klauzulami, Euro Bank określa kursy kupna i sprzedaży walut w tabeli, do której odsyła konsumenta.

UOKiK podzielił stanowisko kredytobiorców i wyłuszczył: Postanowienia są niejednoznaczne i nie precyzują przesłanek na których podstawie bank ustala wysokość kursów walut. W efekcie konsument nie może zweryfikować, na jakiej podstawie bank wycenia wartość franka szwajcarskiego.

Zdaniem Urzędu, bank nie powinien dowolnie kształtować kursów wymiany walut: Powinno się to odbywać na kanwie jasnych i przejrzystych kryteriów, tym bardzie,j że umowy o kredyt hipoteczny są zawierane nawet na kilkadziesiąt lat.

Poprzednie trzy istotne poglądy w sprawie UOKiK wyraził w trakcie procesów frankowiczów z mBankiem.

W październiku 2016 wszystkie te sprawy z udziałem UOKiK były w toku.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.