Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Umowy tylko na piśmie

NIETELEMARKETERCznF

Warto uważać zwłaszcza na telemarketerów. Tym bardziej, jeśli chodzi o tych sprzedających produkty finansowe, szczególnie ubezpieczeniowe. Najczęściej taką technikę próbuje się zastosować do sprzedaży nowej oferty. Często jednak są to od dawna znane pożyczki czy polisy, ale tylko pod nowymi nazwami.

Tymczasem przy zaciąganiu jakichkolwiek zobowiązań finansowych należy zachować szczególną ostrożność, bo skutki łatwowierności mogą być dotkliwe i długotrwałe. Dlatego telemarketing to nie jest metoda bezpieczna na zawieranie nowych umów czy przedłużanie już obowiązujących.

Najbardziej rzetelny i elokwentny telemarketer nie jest w stanie przedstawić wyczerpująco wszelkich szczegółów oferty. Lepiej poprosić o propozycję umowy na maila, by mieć czas na dokładne przestudiowanie warunków oferty. W trakcie każdej rozmowy z telemarketerem należy wyraźnie podkreślać, że nie zawieramy żadnych umów na telefon. Takie rozmowy są z reguły nagrywane w celu rozstrzygnięcia ewentualnych późniejszych sporów. Warto też pamiętać, że - zgodnie z artykułem 60. Kodeksu cywilnego - wiążącą umowę można zawrzeć także przez telefon.

Szczególna dbałość przy ubezpieczeniach

Zawsze żądaj - zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję - Ogólnych Warunków Umowy (OWU). Zawierają one m.in. warunki odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli po spełnieniu których wypłaci on odszkodowanie. Jeśli będziesz miał jakiejkolwiek wątpliwości, to żądaj doprecyzowania od przedstawiciela instytucji finansowej. Najlepiej też w formie pisemnej – może być mailowo.

Bezpieczna pożyczka

Związek Firm Pożyczkowych zalecił przestrzeganie kilku zdroworozsądkowych zasad, zanim podpiszemy cokolwiek:

  • Sprawdź wiarygodność firmy,
  • Policz całkowity koszt pożyczki,
  • Dokładnie przeczytaj umowę,
  • Nie podpisuj, jeśli nie rozumiesz.

Szczególnie trzeba uważać przy zaciąganiu pożyczek przez Internet. Generalnie – podobnie, jak przy innych produktach – w zawieraniu pożyczek unikajmy firm, które nie chcą udostępnić nam tekstu umowy lub wymagają jej podpisania od razu, bez pozostawienia nam czasu do namysłu.

Warto też sprawdzać listę ostrzeżeń na stronie www Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.