Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Ta ustawa może pomóc frankowiczom

POMOCWMIESZKANIOWYMCznF

„Ustawa o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy” zaczęła obowiązywać w lutym 2016 r. Według jej przepisów, na pomoc mogą liczyć osoby, które straciły pracę i aktualna wartość ich nieruchomości jest niższa niż wartość kredytu lub muszą płacić ratę przekraczającą 60 proc. dochodów ich gospodarstwa domowego.

Dopiero w przypadku zaistnienia takich okoliczności kredytobiorca może starać o pomoc w spłacaniu kredytu. Nie oznacza to oczywiście żadnego odpuszczenia kapitału do spłacenia. To tylko odroczenie, ale lepsze to niż nic. Pomoc będzie przekazywana w miesięcznych ratach do 1500 zł przez najdłużej półtora roku.

Po zakończeniu okresu „pomocowego”, kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu pobranych świadczeń (bez odsetek) w ciągu dwóch lat, a wyjątkowo w ciągu ośmiu lat.

Są jednak okoliczności sprawiające, że wsparcie nie może być przyznane. Np. jeśli umowa kredytu mieszkaniowego została wypowiedziana czy kredytobiorca sam wypowiedział umowę o pracę i pobiera świadczenie z tytułu utraty pracy w ramach ubezpieczenia spłaty kredytu.

Podstawowym punktem ustawowej procedury jest wymóg złożenia wniosku. Do niego musi być dołączone oświadczenie o:

  • istnieniu okoliczności stanowiących podstawę przyznania wsparcia – zgodnych z wymogami ustawy,
  • warunkach wszystkich umów ubezpieczenia od utraty pracy, gdy kredytobiorca zawarł umowę ubezpieczenia spłaty kredytu, gwarantującego wypłatę świadczenia w przypadku utraty pracy,
  • procentowego współczynnika relacji wysokości płaconej raty kredytu mieszkaniowego do osiąganych miesięcznie dochodów,
  • dochodzie gospodarstwa domowego.

Po pozytywnym przejściu weryfikacji pomoc będzie przekazywana w miesięcznych ratach, nie wyższych niż 1500 zł. Maksymalny okres udzielania wsparcia wynosi 18 miesięcy.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Kredyt hipoteczny

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.