Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Spada zadłużenie Polaków we frankach

MNIEJDLUGOWFRANKACznF

O 11,65 proc. spadło zadłużenie z tytułu kredytów mieszkaniowych spłacanych we frankach – podało w sierpniu 2017 r. Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Na koniec czerwca 2017, łączna kwota do spłaty wynosiła 123,78 mld zł i było to aż o 16,34 mld zł mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Całkowite aktualne zadłużenie kredytobiorców frankowych z tytułu wszystkich posiadanych produktów kredytowych to 151,09 mld zł – mniej o 15,93 mld zł niż przed rokiem.Osoby posiadające kredyty hipoteczne we frankach stanowią obecnie 5,8 proc. całej grupy kredytobiorców i pożyczkobiorców w Polsce. Kredyty mieszkaniowe w szwajcarskiej walucie spłaca 882 tys. Polaków.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) odnotowuje spadek zarówno liczby kredytobiorców frankowych, jak i samych kredytów w tej walucie. Osób, spłacających kredyt mieszkaniowy we frankach, było w połowie 2017 o 17 tys. mniej niż przed rokiem. Z kolei liczba kredytów, w tym samym czasie, spadła o 21 tys. i w spłacie pozostawało 508 tys. kredytów mieszkaniowych zaciągniętych we frankach.

"Spadek zadłużenia w kredytach spłacanych w szwajcarskiej walucie jest spowodowany kilkoma czynnikami, wśród których należy odnotować najniższą wartość kursu franka szwajcarskiego od pamiętnego stycznia 2015 r." – ocenił prof. Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy BIK. Podkreślił, że: "W okresie 30 czerwca 2016 r. – 30 czerwca 2017 r. kurs franka spadł o 5% (z 4,06 zł na 3,86 zł)".

Dalsze spadki wartości franka względem polskiego złotego będą skutkowały spadkiem zadłużenia. Odnosząc się choćby do notowań NBP na 31.07.2017 r., kurs franka wyniósł 3,74 zł, co oznacza spadek zadłużenia w kredytach mieszkaniowych spłacanych w szwajcarskiej walucie jedynie w wyniku zmian kursu o kolejne 3%.

Biuro Informacji Kredytowej od lat odnotowuje bardzo dobrą jakość obsługi kredytów mieszkaniowych zarówno złotowych, jak i walutowych. Wynika to w dużej mierze z rzetelnej spłaty rat kredytowych. Na ponad 2,279 mln obecnie czynnych kredytów mieszkaniowych tylko w przypadku 31 775 - 1,4% występuje opóźnienie w spłacie powyżej 90 dni.

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.