Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Rząd dokręca śrubę lichwiarzom

ZIOBROLICHWACznF

Projekt resortu sprawiedliwości przewiduje obniżenie limitów opłat i prowizji dla kredytu konsumenckiego, wprowadzenie ograniczeń wartości zabezpieczenia i do 5 lat więzienia za zbyt wysokie opłaty. Poprzednie przepisy, zaostrzające warunki udzielania pożyczek, weszły w życie w marcu 2016 r..

„Projekt ma na celu podjęcie kompleksowych i skoordynowanych działań, zarówno na gruncie prawa karnego, jak i poprzez ingerencję w stosunki cywilnoprawne, w celu zlikwidowania patologii udzielania pożyczek o charakterze lichwiarskim” – wyjaśniło ministerstwo sprawiedliwości w uzasadnieniu projektu nowej ustawy. Zmiany nią wprowadzane obejmą przepisy zawarte w kodeksach cywilnym i karnym, a także prawie bankowym oraz w ustawach o SKOK i kredycie konsumenckim. Szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w wywiadzie dla dziennik.pl podkreślił: „Spójrzmy na Francję. Tam limity są na poziomie 20–30 proc. rocznie. W Polsce czasami się okazuje, że - mimo teoretycznych progów-  rzeczywista stopa wynosi kilkaset procent”.

Więzienie dla lichwiarzy

Rządowy projekt zmienia pojęcie lichwy i rozszerza jej definicję. Dotychczas trzeba było udowodnić, że wykorzystano przymusowe położenie pożyczkobiorcy, a lichwiarz działał umyślnie w celu osiągnięcia korzyści. Po nowelizacji już samo żądanie od konsumenta nadmiernego świadczenia ma być karane więzieniem od 3 miesięcy do 5 lat. Całkowity koszt udzielenia pożyczki/kredytu wraz z odsetkami, opłatami i innymi składnikami nie będzie mógł przekroczyć odsetek wynikających z maksymalnego oprocentowania oraz najwyższych dopuszczalnych odsetek za opóźnienie.

Ponadto mają zmienić się zasady zabezpieczeń pożyczek oraz informowania o nich. Precyzyjnie zostanie określona suma zabezpieczenia ewentualnych roszczeń. Jego wartość nie może być większa niż kwota pożyczki wraz z odsetkami maksymalnymi w ramach czasu spłaty zawartego w umowie wydłużonego o 6 miesięcy. Chodzi o ostateczne przecięcie praktyki zajmowania przez windykatorów np. mieszkań za niespłaconą kilkutysięczną pożyczkę. Zajęcie majątku wierzyciela o wartości powyżej 10 tys. zł większej niż dopuszczalna kwota zabezpieczenia będzie karane do 5 lat więzienia.

Przed udzieleniem pożyczki konieczne będzie podanie w sposób jednoznaczny odsetek, kosztów pozaodsetkowych i RRSO (rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania). Obowiązek taki ma objąć nie tylko firmy czy instytucje finansowe, ale również osoby prywatne (pożyczki w rodzinie czy od znajomego). Podobne przepisy znajdą się w prawie bankowym i ustawie o SKOK.

Minister Ziobro chce także obniżenia wszystkich wskaźników określających maksymalną wysokość opłat i prowizji. Nowe uregulowania przewidują maksymalne pozaodsetkowe koszty kredytu na poziomie nie wyższym niż 10 proc. kwoty kredytu plus 10 proc. kwoty za każdy rok trwania umowy. Całkowita suma kosztów nie mogłaby przekroczyć 75 proc. pożyczanej kwoty.

Ochrona obywateli ważniejsza od wysokich zysków

Najbardziej nowego prawa obawiają się oczywiście firmy pożyczkowe udzielające tzw. chwilówek. Ich przedstawiciele przedstawiają dramatyczny obraz upadku całej branży. Tymczasem ministerstwo sprawiedliwości uzasadnia, że co najwyżej nastąpi ograniczenie zysków tej branży a nie jej likwidacja. W specjalnym oświadczeniu resort podkreślił, że niższe oprocentowanie ograniczy niebezpieczeństwo wpadnięcia pożyczkobiorców w spiralę zadłużenia. Każdy konsument  w niej uwięziony przynosi zaś gospodarce narodowej więcej strat, niż potencjalne korzyści wynikające z wyższych zysków firm pożyczkowych.

W opinii ministerstwa sprawiedliwości, nie ma też podstaw do obaw, że zwiększy się szara strefa w tym obszarze działalności, ponieważ równolegle trwają prace nad nowelizacją kodeksu karnego, który ma stać się skutecznym narzędziem do walki z lichwą.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.