Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Rząd chce uderzyć w lichwiarzy

ZIOBROLICHWIARZECznF

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro przygotował nowelę ustawy o notariacie, zakładającą nagrywanie czynności notarialnych. Z. Ziobro dodał, że chodzi o zwalczanie lichwiarskich pożyczek, które doprowadzają wielu ludzi do utraty całego dorobku życia, np. mieszkań czy domów.

Dotychczas ok. 90 proc. postępowań prokuratorskich w tego typu sprawach kończy się albo odmową śledztwa, albo jego umorzeniem. By zmienić niekorzystną dla obywateli sytuację, w kodeksie karnym ma się zaś pojawić zapis o karze od 3 miesięcy do 5 lat więzienia dla tego, "kto w zamian za udzielone osobie fizycznej świadczenie pieniężne, niepozostające w bezpośrednim związku z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą, żąda od niej odsetek, wynagrodzenia lub jakiegokolwiek innego świadczenia pieniężnego z tytułu udzielenia świadczenia, o łącznej wartości przekraczającej równowartość należnych odsetek maksymalnych".

Minister sprawiedliwości przyznał, że projekt rządowy powstał w oparciu o propozycje senator Lidii Staroń, która od lat walczy z praktyką wyłudzania mieszkań w zamian za lichwiarskie pożyczki. Ofiarami tego procederu najczęściej są osoby starsze. Oszuści współpracują z notariuszami, albo wykorzystują ich brak zainteresowania losem stron podpisywanych przy nich umowach. Senator Staroń kilka miesięcy temu przedstawiła rządowi projekt, który miałby zapobiegać takim praktykom, m.in. poprzez nagrywanie wszelkich czynności notarialnych. Wniosek w tej sprawie złożył również Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO). Skierował list do Krajowej Rady Notarialnej (KRN) postulujący nagrywanie czynności notarialnych, żeby lepiej chronić interesy stron, np. w sytuacji utraty mieszkania wskutek zawarcia niekorzystnej umowy pożyczkowej. Rzeczniczka KRN Barbara Nintza stwierdziła, że „samorząd środowiska jest gotowy uczestniczyć w ewentualnych pracach nad odpowiednimi zmianami legislacyjnymi”.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.