Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

RPP znowu obniżyła stopy procentowe

RPPSTOPYWDOLCznF

Rada Polityki Pieniężnej poinformowała niedawno o kolejnej już obniżce podstawowych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Stopa referencyjna została obniżona o 50 punktów bazowych, a stopa lombardowa aż o 100 punktów. Jak wpłynie to na zasobność portfeli kredytobiorców?

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ustaliła wysokość podstawowych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego na: stopa referencyjna - 2,00%, stopa lombardowa – 3,00%, stopa redyskontowa weksli – 2,25%, stopa depozytowa – 1,00%. Jak wpłynie to na wysokość oprocentowania kredytów?

Tańsze kredyty hipoteczne

Obniżenie stopy referencyjnej NBP do poziomu 2,00%, czyli o 50 punktów bazowych, powoduje, że pieniądz na rynku międzybankowym staje się tańszy. W odniesieniu do jego ceny właśnie na tym rynku ustalana jest wysokość wskaźnika WIBOR, czyli elementu składowego oprocentowania złotówkowych kredytów hipotecznych. Skutkiem decyzji RPP, złotowe kredyty hipoteczne będą nie tylko łatwiej dostępne, ale i tańsze, co ucieszy zarówno potencjalnych, jak i obecnych kredytobiorców hipotecznych zadłużonych w złotówkach.

Tańsze kredyty konsumpcyjne

Dużo szybszy wpływ na zasobność portfeli kredytobiorców ma jednak obniżka stopy lombardowej, która została obniżona o 100 punktów bazowych, czyli została zredukowana z poziomu 4,00% do 3,00%. To o tyle istotne, ponieważ w myśl ustawy antylichwiarskiej, oprocentowanie nominalne kredytów dla gospodarstw domowych nie może przekroczyć poziomu czterokrotności stopy lombardowej NBP, przez co maksymalna, dozwolona prawem wysokość oprocentowania nominalnego kredytów konsumenckich zmalała z 16,00% do 12,00%. Dotyczy to przy tym nie tylko nowych, ale i już zaciągniętych kredytów, których oprocentowanie zostało już adekwatnie obniżone, by odpowiadać zmienionym wytycznym.

Niestety wiadomość ta nie jest powodem do radości dla wszystkich. Na obniżce stóp procentowych zyskują bowiem kredytobiorcy, natomiast tracą deponenci. Dzieje się tak, ponieważ tańszy pieniądz na rynku międzybankowym, to zawsze stymulant do obniżenia wartości oprocentowania narzędzi inwestycyjnych, jak np. lokaty.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Kredyt bankowy, Kredyt hipoteczny

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.