Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Rodzina na swoim

naswoim

Prawdopodobnie każdy z nas zastanawiał się jak będzie wyglądać jego przyszłość. Zwykle w dzieciństwie marzy się o wspaniałej pracy, żonie lub mężu, cudownych dzieciach i pięknym domu. Kształtem dom z marzeń przypomina często zamek lub willę.

Kredyt nie dla wszystkich

Niestety dziecięce marzenia bardzo rzadko się spełniają. Kiedy dorastamy okazuje się, że posiadanie własnego domu czy mieszkania wcale nie jest takie proste. W obecnych czasach, żeby kupić własną nieruchomość trzeba posiadać znaczne zasoby pieniężne czego większość Polaków nie ma i jedyną możliwością na spełnienie marzeń jest kredyt. Jednak nie wszyscy mają szansę dostać kredyt.

Od 2007 roku na polskim rynku kredytów hipotecznych obecny jest program „Rodzina na swoim”. Jest to kredyt z dopłatami rządowymi przeznaczony na zakup lub budowę własnego domu lub mieszkania dla małżeństw, osób samotnie wychowujących dzieci, a od 2012 roku również dla osób samotnych tzw. singli.

Program preferencyjnych kredytów mieszkaniowych, realizowany jest w oparciu o przepisy ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu mieszkań. W 2011 roku  nastąpiła nowelizacja tej ustawy, która wprowadziła wiele znaczących zmian w programie „Rodzina na swoim”. Zasadniczą zmianą jest obniżenie maksymalnej ceny metra kwadratowego nabywanego mieszkania lub domu. Ta zmiana w głównie dotyczy rynku wtórnego, gdzie maksymalna cena metra kwadratowego dla rynku wtórnego została obniżona o 42%. Natomiast cena metra kwadratowego na rynku pierwotnym została obniżona o 28% w stosunku do starych limitów cen. Drugą zmianą jest ograniczenie wieku beneficjentów do 35 lat (jednak ograniczenie to nie dotyczy osób samotnie wychowujących dzieci), zaś w przypadku małżeństw warunek ten musi być spełniony przez przynajmniej jednego ze współmałżonków. Kolejna znaczącą zmianą jest poszerzenie grupy beneficjentów o osoby samotne tzw. singli.

Jeżeli chodzi o osoby samotnie wychowujące dzieci to muszą one spełnić pewne warunki. Aby wziąć udział w programie dziecko musi spełniać warunek odnośnie wieku. Nie może mieć więcej niż 25 lat. Ponadto musi kontynuować naukę chyba, że na dziecko jest pobierany zasiłek pielęgnacyjny. W takim przypadku nie ma ograniczenia wiekowego.

Dopłaty zależne od metrażu

Dopłaty do kredytów są stosowane przez osiem pierwszych lat spłaty kredytu ze Skarbu Państwa i realizowane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Mogą one sięgać do pięćdziesięciu procent wysokości odsetek.  

Jednak wysokość dopłat związana jest ściśle z powierzchnią domu czy mieszkania. Maksymalna powierzchnia mieszkania jakie można nabyć w programie to 75 m ² a domu 140 m ², są to powierzchnie dla rodzin albo osób samotnie wychowujących dzieci. Single mogą nabyć mieszkanie do 50 m ². Jednak to nie oznacza, że do takiej powierzchni są stosowane dopłaty. W przypadku, gdy mieszkanie ma do 50 m ² (dla singli do 30 m ² ) a dom do 70 m ² to za podstawę przyjmuje się całość zadłużenia ale w przypadku przekroczenia tych powierzchni, jako podstawę naliczania dopłat przyjmuje się tylko część zadłużenia.

Aby móc kupić mieszkanie czy też dom jednorodzinny korzystając z kredytu preferencyjnego należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną sprawę. Chodzi tu o maksymalną cenę za metr kwadratowy. W każdym województwie ustalane są ceny, powyżej których nie można już skorzystać z kredytu. Stawki maksymalne ustalane są co kwartał i można je znaleźć na stronach internetowych Banku Gospodarstwa Krajowego.

Bardzo ważnym warunkiem programu jest to, że osoba ubiegająca się o kredyt w ramach programu „Rodzina na swoim” nie może posiadać prawa własności lub współwłasności do nieruchomości mieszkalnej. Warto zaznaczyć, że jeżeli kredytobiorca sam (małżonkowie, osoba samotnie wychowująca dziecko) nie posiada zdolności kredytowej to umowa może być zawarta również przez inne osoby, które są spokrewnione z kredytobiorcą np. rodziców, rodzeństwo, macochę , ojczyma , teściów.  

Program „Rodzina na swoim” kończy się z dniem 31 grudnia 2012 roku, tylko do tego czasu przyjmowane są wnioski o kredyt z dopłatą w tym programie.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.