Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Refinansować kredyt

REFINANSOWAC1KREDYTCznF

Kredyt refinansowy to rodzaj kredytu bankowego przeznaczonego na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów. Istotą kredytu refinansowego są korzystniejsze, niż w poprzednim zobowiązaniu, warunki spłaty (wysokość raty, oprocentowanie). Jest to propozycja dla kredytobiorców, którzy chcą zmniejszyć obciążenia wynikające z zaciągniętych już zobowiązań. Planują płacić niższe, rynkowe marże, zamiast wyższych, ustalonych w pierwotnej umowie. Często zdarza się, że wkrótce po wzięciu kredytu można znaleźć lepszą ofertę.

Na wstępie trzeba pamiętać, że kredyt refinansowy to nie kredyt konsolidacyjny, choć sporo osób myli oba produkty finansowe. Kredyt konsolidacyjny służy najczęściej połączeniu posiadanych zobowiązań - różnego rodzaju kredytów i pożyczek – w jedno zobowiązanie z niższym miesięcznym obciążeniem niż łączne wynikające z poprzednich wielu długów. Natomiast kredyt refinansowy to rozwiązanie umożliwiające przeniesienia zobowiązania z jednej instytucji finansowej do drugiej.

Kredyty refinansowe są skierowane przede wszystkim do osób posiadających kredyt hipoteczny. Zanim jednak zdecydujemy się na taką zamianą, to warto najpierw przeanalizować spokojnie obecną umowę kredytową i zestawić z ofertami, które możemy np. znaleźć w Internecie. Szczególnie warto porównać marże instytucji finansowych oraz różnego typu prowizje. Są to składniki ceny kredytu, które podlegają negocjacji. Nawet jeśli w momencie podpisywania umowy jej warunki były konkurencyjne, to nie znaczy, że w ciągu kilku lat nie mogą pojawiać się lepsze propozycje. Podstawowym kryterium wyboru powinno być zmniejszenie miesięcznej raty kredytu.

Jednak oprócz marż i prowizji należy też przyjrzeć się innym elementom umowy kredytowej. Należą do nich:

  • opłata za wcześniejszą spłatę zobowiązania;

  • wymagane opłaty sądowe, głównie zmiana wpisu do księgi wieczystej (hipoteka);

  • opłaty związane z zabezpieczeniem nowego kredytu.

Kredyty hipoteczne to najczęściej zobowiązania na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Nic dziwnego, że w tym czasie na rynku finansowym zachodzą zmiany, dzięki którym możemy trafić na lepsze warunki kredytowania. W tak długiej perspektywie czasowej i nierzadko wysokich kwotach zadłużenia wystarczy, że w ramach warunków kredytu refinansowego oprocentowanie zostanie obniżone o jeden punkt procentowy, by obniżyć miesięczną ratę nawet o kilkaset złotych. Po przemnożeniu przez liczbę miesięcy do zakończenia spłaty kredytu mogą zebrać się dziesiątki tysięcy dodatkowych oszczędności. Generalnie kredyt refinansowy to dobra koncepcja dla wszystkich, którzy szukają oszczędności na każdym poziomie domowego budżetu.

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.