Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Prezydent podpisał ustawę o kredycie hipotecznym

KREDYTHIPOTECZNYDUDACznF

Większa ochrona konsumentów zaciągających kredyty hipoteczne jest głównym celem ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Po podpisaniu przez Prezydenta Andrzeja Dudę nowe przepisy weszły w życie.

Ustawa ogranicza prawo do oferowania kredytów hipotecznych wyłącznie do banków i SKOK-ów. Nie będą mogły ich udzielać różne firmy pożyczkowe. Ponadto kredyt może być udzielany jedynie w walucie, w której kredytobiorca uzyskuje dochody.

Nowe prawo ograniczenia też pobieranie opłat za wcześniejszą spłatę kredytu. Ponadto zobowiązuje kredytodawcę do przekazania decyzji kredytowej w terminie nie dłuższym niż 21 dni. Wprowadza także zakaz sprzedaży wiązanej, czyli uzależniania udostępnienia kredytu od zakupu przez konsumenta innego produktu finansowego, np. ubezpieczenia.

W myśl ustawy, banki będą miały obowiązek oferowania restrukturyzacji kredytu, gdy kredytobiorca będzie miał kłopot ze spłatą. Dopiero gdy restrukturyzacja nie przyniesie efektu, kredytobiorca będzie miał 6 miesięcy na sprzedaż mieszkania.

W ustawie znalazły się również regulacje zabezpieczające klientów przed reklamami kredytów hipotecznych, które mogłyby wprowadzać w błąd lub budzić oczekiwania dotyczące ich dostępności lub kosztu, które nie zostaną spełnione w rzeczywistości. Informacje o warunkach kredytów hipotecznych mają trafić do porównywarek internetowych, które mają klientom ułatwić dokonanie wyboru kredytu.

Pośrednicy kredytowi będę musieli zarejestrować się w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), która na ich rejestrację będzie mieć 6 miesięcy. Potem będą musieli wnosić na rzecz KNF 0,3 proc. opłaty pobieranej za pośrednictwo.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.