Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Pozytywna historia kredytowa

ZDOLNOKREDYTCznF

Z pojęciem historii kredytowej spotkali się zapewne wszyscy, którzy korzystali już z oferty kredytów i pożyczek, a instytucja finansowa analizowała ich potencjał kredytobiorcy. Czym jest historia kredytowa, jak ją zbudować i utrzymać oraz dlaczego jest ona w ogóle ważna?

Historia kredytowa to niejako świadectwo każdego z kredytobiorców. To dzięki niej instytucje finansowe sprawdzają wiarygodność swoich klientów. Od strony praktycznej jest ona zapisem wcześniejszych procesów kredytowych i zawiera dane dotyczące terminowości i regularności spłacania wcześniejszych kredytów.

Budowanie dobrej historii

Nna historię kredytową ma wpływ każde wcześniej zaciągnięte zobowiązanie. Budowanie pozytywnej historii kredytowej powinno więc rozpocząć się już przy pierwszym kredycie, czy pożyczce, i być kontynuowane przy spłacie każdego kolejnego zobowiązania. Jak to zrobić? Przede wszystkim każda z rat wszelkich kredytów powinna być regulowana w terminie. Niedopuszczalne jest długie zwlekanie z płatnością. Dodatkowo przy spłacie kredytu zwrócić należy uwagę na jej regularność, ponieważ ta będzie świadczyła pozytywnie o naszej stabilności finansowej i odpowiedzialności. Instytucje finansowe nie będą bowiem zainteresowane pożyczeniem swoich środków klientowi, który nieterminowo spłacał dotychczasowe zobowiązania, lub robił to nieregularnie, co bezsprzecznie nadszarpnęło jego wizerunek kredytobiorcy.

Systemy informacyjne

Zaawansowanie nowoczesnych technologii sprawia, że instytucje finansowe są w stanie prześledzić każde nasze posunięcie. Przyczynia się do tego m.in. Biuro Informacji Kredytowej, czyli BIK, które gromadzi informacje zarówno o rzetelnych, jaki o nierzetelnych kredytobiorcach. Na podanie otrzymanych przez instytucje finansowe danych, BIK przetwarza informacje dotyczące właściwie wszystkich udzielonych w Polsce kredytów i pożyczek. Sporządza także odpowiednie raporty, które następnie przekazywane są innym instytucjom finansowym. Jeśli taki raport dotyczący nas będzie niekorzystny, to z dużą dozą prawdopodobieństwa będziemy mieli sporo problemów na drodze do zaciągnięcia kolejnego kredytu. Warte zaznaczenia jest przy tym to, że informacje na temat nierzetelnego kredytobiorcy przechowywane są w bazach BIK przez aż 5 lat. Co należy zrobić, by zostać sklasyfikowanym jako nierzetelny kredytobiorca? Wystarczy przekroczyć termin spłat raty o 60 dni i nie zareagować na wezwanie do dokonania zaległej płatności.

(Fot. sxc.hu)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.