Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Pożyczki społecznościowe

POZYCZKASPOLECZNCznF

Od tysiącleci ludzie pożyczali sobie pieniądze. Jedna osoba prywatna użyczała kapitału drugiej osobie prywatnej. Od dawna funkcjonuje też zasada, że za udzielone środki pożyczkodawca mógł liczyć na konkretne korzyści, czyli np. procenty od kapitału. Działo się tak zanim powstały pierwsze instytucje finansowe.

Teraz praktyka takich bezpośrednich pożyczek, zwanych społecznościowymi, zaczyna odżywać dzięki współczesnym technologiom. Także w Polsce powstały już serwisy internetowe, które kojarzą pożyczkodawców z pożyczkobiorcami. W 2013 r. było w naszym kraju 6 takich serwisów, trudniących się „social lendingiem” – jak z angielskiego określają specjaliści pożyczki społecznościowe. Pierwszym takim serwisem na świecie był założony w Wielkiej Brytanii „Zopa” (Zone of Possible Agreement).

Pożyczyć społecznościowo w Sieci

Tu forma działania może być odmienna niż w tradycyjnych instytucjach finansowych. To my możemy wystawić ofertę wzięcia pożyczki na aukcję, a nie szukać gotowych produktów. Podajemy na wybranej stronie www potrzebną nam kwotę, oprocentowanie i czas spłaty. Ważny jest dobry opis warunków zabezpieczenia pożyczki, czyli co możemy zapewnić jako gwarancję terminu spłaty pożyczki i ewentualne zabezpieczenie odzyskania kapitału przez pożyczkodawcę.

Ważne dla pożyczkodawców

Jak w każdym przedsięwzięciu zarobkowym najważniejsze jest pieczołowite zbadanie każdej oferty wystawionej na aukcji. Nie zawsze obietnica najwyższego zarobku (oprocentowania) jest najistotniejsza. Czasem warto przyjąć propozycje niższego, ale pewniejszego zarobku, np. zabezpieczonego dobrą posadą pożyczkodawcy, lub jego hipoteką. Przydatna w selekcji ofert może być wyszukiwarka dostępna wewnątrz serwisów. Nie należy też angażować wszystkich wolnych zasobów finansowych w jedną transakcję.

Bezpieczeństwo może przeważyć

Pożyczki społecznościowe to elastyczna forma transakcji finansowych. Jednak obarczona większym ryzykiem, zarówno dla pożyczkodawców, jaki pożyczkobiorców. W bankach, czy SKOK-ach skumulowane kapitały tych instytucji finansowych stanowią zabezpieczenie zwrotu pieniędzy dla powierzających je. Ponadto jest jeszcze Bankowy Fundusz Gwarancyjny, zapewniający zwrot wszelkich depozytów do równowartości 100 tys. euro. Z kolei pożyczkobiorcy – w przypadku kłopotów z regulowaniem spłat – mogą liczyć na cywilizowane i zgodne z prawem procedury windykacyjne. Pożyczka od anonimowej osoby w Internecie może skojarzyć nas z właścicielami podejrzanych kapitałów, którzy nie bardzo przejmują się prawem i w razie czego mogą dążyć do odzyskania pieniędzy za wszelką cenę.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.