Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Podwyższamy zdolność kredytową

ZDOLNOSCWYZEJCznF

Zdolność kredytowa to mieszanka takich czynników, jak ryzyko udzielenia zobowiązania, historia kredytowa, a także stabilność uzyskiwania dochodu i sytuacja majątkowa pożyczającego. Może ona przesądzić nie tylko o tym czy zobowiązanie zostanie udzielone, ale także na jakich warunkach zostanie ono zaoferowane.

Zdolność kredytowa to mówiąc najprościej możliwość spłaty danego zobowiązania. Jest ona wyliczana każdorazowo przed udzieleniem kredytu czy pożyczki. Istnieje kilka sposobów na podwyższenie zdolności kredytowej. Oto najważniejsze z nich:

- redukcja, lub spłata wcześniejszych zobowiązań: Instytucja finansowa dokonując analizy zdolności kredytowej bada wysokość obecnie spłacanych przez kredytobiorcę zobowiązań. W ten sposób wyliczany jest tak zwany wskaźnik DtI (dług do dochodu), który stanowi odzwierciedlenie wysokości dochodów porównanych z wysokością wszystkich obecnych zobowiązań kredytowych. Finansowanie nie zostanie udzielone, jeśli suma rat przekroczy np. 50 czy 55% dochodu. Poprawa wskaźnika DtI jest jednak możliwa właśnie poprzez redukcje wysokości, lub spłatę wcześniejszych kredytów i pożyczek.

- wydłużenie okresu kredytowania: Zwiększenie okresu kredytowego wpłynie na redukcję wysokości raty przyszłego zobowiązania. Jej niższy poziom nie będzie aż tak bardzo obciążał domowego budżetu. Będzie to równoznaczne z obniżeniem opisanego wyżej wskaźnika DtI.

- zmiana typu raty: Na zwiększenie zdolności kredytowej wpłynie także zamiana rat malejących na stałe. Raty malejące posiadają w początkowym okresie spłaty wartość znacznie wyższą niż raty stałe. Zastosowanie rat stałych, które są niższe w pierwszej fazie kredytowania, ponownie wpłynie więc na poziom wskaźnika DtI.

- uwzględnienie premii: W przeciwieństwie do Kas Stefczyka, nie wszystkie z instytucji finansowych uwzględniają premiową część wynagrodzenia przy  wyliczaniu zdolności kredytowej. Wybierzmy więc kredytodawcę, który uwzględni nie tylko zasadniczą część wynagrodzenia, ale i jego całość.

- zabezpieczenie: Finansowanie może zostać także odrzucone ze względu na zbyt niski wskaźnik LtV – pożyczka do wartości. Pomoże tu jednak zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia, jak ubezpieczenie, weksel, hipoteka, a także skorzystanie z pomocy poręczyciela.

- inni kredytobiorcy: Istnieje również możliwość skorzystania z pomocy dodatkowych kredytobiorców. Mogą nimi zostać np. rodzice lub rodzeństwo, których dochody uwzględnione przy wyliczaniu zdolności kredytowej znacznie podwyższą jej wartość.

Warto tu również zaznaczyć, że na poprawę zdolności kredytowej wpłynie także np. redukcja oprocentowania pożyczek oferowana członkom Kas Stefczyka w ramach docenienia ich lojalności – stażu w Kasach. Pamiętajmy również, że niezwykle ważnym elementem, przesądzającym o uzyskaniu finansowania jest nasza historia kredytowa. Dbajmy więc o nią spłacając swoje zobowiązania w terminie.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Kredyt bankowy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.