Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Pierwsze spłacamy kredyty mieszkaniowe

PIERWSZEMIESZKANIOWECznF

W razie problemów finansowych, polskie gospodarstwa domowe w pierwszej kolejności opóźniają spłacanie limitów debetowych i kredytów gotówkowych, za to najlepiej spłacają kredyty mieszkaniowe - wynika z najnowszego raportu Biura Informacji Kredytowej (BIK).

Ponad 15 milionów Polaków posiada 27 mln czynnych rachunków kredytowych. 54 proc. polskich kredytobiorców to osoby, które mają obecnie tylko jeden produkt kredytowy - w sumie do spłaty 147 mld zł (26 proc. łącznego salda do spłaty wszystkich polskich kredytobiorców). Klientów, którzy równocześnie korzystają z więcej niż jednego rodzaju produktu jest 6,9 mln (46 proc.) i mają do spłaty zobowiązania o wartości 408,8 mld złotych. Natomiast osób, które posiadają łącznie kredyty konsumpcyjne, mieszkaniowe, karty kredytowe i limity kredytowe jest znacznie mniej - obecnie ponad 768 tys.

BIK przeanalizował grupę 676 tys. kredytobiorców, która na 1 stycznia 2015 r. korzystała z czterech lub pięciu rodzajów produktów kredytowych (kredyt gotówkowy, kredyt ratalny, kredyt mieszkaniowy, karta kredytowa, limit odnawialny w koncie) i nie miała opóźnienia na żadnym z rachunków kredytowych na dzień 1 stycznia 2015 r. Badana grupa stanowiła ok. 4,4 proc. wszystkich kredytobiorców posiadających czynny produkt kredytowy w tym okresie.

Najczęstsze debety

Zauważono, że w ciągu całego 2015 r. u 9,6 proc. z objętych analizą kredytobiorców (65 tys.) wystąpiło opóźnienie powyżej 90 dni w spłacie jednego z posiadanych produktów kredytowych.

"W przypadku 1/3 kredytobiorców objętych analizą, pierwsze opóźnienie powyżej 90 dni w spłacie zobowiązania w ciągu 2015 r. wystąpiło w limicie debetowym, a dla 1/5 badanej grupy kredytobiorców pierwsze opóźnienie dotyczyło kredytu gotówkowego (...).. Oba te produkty wykorzystywane są do finansowania bieżących potrzeb konsumpcyjnych gospodarstwa domowego" - napisano w raporcie.

Tylko w przypadku niespełna 10 proc. kredytobiorców objętych analizą, pierwsze opóźnienie wystąpiło na rachunku kredytu mieszkaniowego. "Jest to naturalne zjawisko zważywszy na cel, na który Polacy w większości zaciągają kredyt mieszkaniowy. Zaspokojenie warunków bytowych sobie i własnej rodzinie stawiane jest wyżej w hierarchii innych potrzeb. To dlatego kredyt zaciągnięty na mieszkanie będzie spłacany nawet kosztem nieterminowego regulowania innych posiadanych rodzajów kredytów" – komentują eksperci BIK.

Jedna piąta miała kłopoty

W badaniu BIK 20 proc. Polaków przyznało, że miało w przeszłości problemy ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Jednocześnie 22 proc. wskazało, że rozwiązaniem w takiej sytuacji może być konsolidacja posiadanych zobowiązań kredytowych, a 18 proc. przyznało, że zaciągnęło drugi kredyt lub pożyczkę na spłatę poprzedniego (tzw. rolowanie zadłużenia), co może być prostą drogą do pułapki zadłużenia. Autorzy raportu sądzą, że Polacy zdają sobie z tego sprawę, bo aż 33 proc. osób będących w kłopotach finansowych ratowało się, zapożyczając się u znajomych, a 24 proc. – podjęło renegocjacje umowy z bankiem w celu restrukturyzacji posiadanego zadłużenia.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Kredyt hipoteczny, zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.