Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Ostrożnie z firmami pożyczkowymi

UOKIKPOZYCZKICznF

"Firmy pożyczkowe, w przeciwieństwie do banków czy SKOK-ów, nie są objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego i mogą działać bez licencji" – wyjaśnia w specjalnym komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

UOKiK przy okazji przypomina podstawowe zasady zapobiegliwości o własne finanse. Podobnie, jak przy podpisywaniu jakichkolwiek umów o pożyczkę czy kredyt, przede wszystkim trzeba dokładnie je przeanalizować pod kątem wysokości kapitału do spłacenia.  Bacznie szukajmy kwot wszelkich opłat dodatkowych. Przed podpisaniem umowy z firmą pożyczkową, należy zwrócić uwagę na całkowitą kwotę do zapłaty, opłaty dodatkowe, rzeczywiste oprocentowanie, wysokie zabezpieczenia oraz braki w umowach. Pamiętajmy też, że możemy odstąpić od umowy w ciągu 14 dni - przypomina UOKiK.

Urząd przestrzega też przed bezkrytycznym stosunkiem do reklam. Po pierwsze, firmy pożyczkowe reklamując swoje pożyczki, często wprowadzają swoich klientów w błąd, nie informując ich m.in. o stopie oprocentowania i całkowitym koszcie oraz kwocie zobowiązania.

Zawsze żądaj informacji i umowy na piśmie

UOKiK stwierdził również, że firmy te nie zawsze wypełniają obowiązki związane z dostarczeniem klientowi kompletu dokumentów, lub podsuwają do podpisu wybrakowane umowy. Chodzi tu głównie o formularz informacyjny, oraz informacje o całkowitej kwocie do zapłaty, rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO) ustalonej w dniu zawarcia umowy, a także o rocznej stopie oprocentowania zadłużenia przeterminowanego oraz warunkach jej zmiany.

Pożyczkodawcy, zdaniem UOKiK, zawyżają również prowizje, opłaty, koszty sporządzenia umowy i windykacji, które mogą podwyższyć rzeczywiste koszty pożyczki nawet kilkudziesięciokrotnie. W niektórych przypadkach koszt wezwania do zapłaty sięgał nawet 200 zł, a windykacji terenowej - 400 zł.

Inną niedozwoloną praktyką było utrudnianie odstąpienia od umowy. Tymczasem mamy prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni bez podawania przyczyny, a jedynym kosztem, jaki ponosi konsument, są odsetki za okres w którym dysponował kredytem. Ponadto pożyczkodawca ma obowiązek dostarczyć nam formularz odstąpienia z odpowiednim oświadczeniem.

Nie podpisuj pochopnie

UOKiK apeluje również, by nie podpisywać umów, których treść nie jest dla nas do końca zrozumiała i przypomina, że kwestie te można konsultować z Rzecznikiem Konsumentów. Przedtem jednak, należy prosić o wyjaśnienie niejasnych zapisów przedstawiciela firmy pożyczkowej: Jeśli oferujący pożyczkę nie chce, lub nie potrafi wyjaśnić ich zasad, lepiej zrezygnować z takiej propozycji.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.