Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Okres bezodsetkowy

OKRESBEZODSETKCznF

Niekwestionowaną zaletą użytkowania kart kredytowych jest możliwość czasowego korzystania z przyznanego w ich ramach kredytu całkowicie za darmo, tj. bez naliczania odsetek w tak zwanym okresie bezodsetkowym. Ten niestety nie zawsze obowiązuje.

Okres bezodsetkowy, to czas, w którym na pożyczone z rachunku karty środki nie nakładane jest oprocentowanie. W zależności od instytucji, tak zwanego wystawcy karty,  okres ten wynosi średnio około 50-55 dni. Zasada, co do trwania okresu bezodsetkowego posiada jednak pewne wyjątki, a kluczem do ich zrozumienia jest podział transakcji na transakcje gotówkowe i bezgotówkowe.

Ważny rodzaj transakcji

Transakcje dokonywane kartą można więc podzielić na transakcje bezgotówkowe oraz gotówkowe. Za transakcję gotówkową uważa się przede wszystkim wypłatę gotówki z bankomatu, a z drugiej strony transakcjami bezgotówkowymi będą płatności kartą w Internecie czy standardowe regulowanie należności kartą za produkty i usługi w sklepach czy punktach usługowych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przez część instytucji finansowych przelew z rachunku karty traktowany jest jako transakcja gotówkowa, za to inne instytucje uważają go za transakcję bezgotówkową.

Co do zasady więc, pełnym okresem bezodsetkowym objęte są wszystkie transakcje bezgotówkowe. Oznacza to, że jeśli zostaną one spłacone w okresie bezodsetkowym, to na pożyczony kapitał nie nałożone zostaną odsetki, a czasowy kredyt będzie zupełnie darmowy. Bank natychmiast zacznie naliczać jednak odsetki, to znaczy okres bezodsetkowy nie będzie obowiązywał dla transakcji gotówkowych. Odsetki te będą naliczane oczywiście do momentu spłaty zadłużenia. Należy pamiętać także, że skorzystanie z wypłaty w bankomacie lub ewentualnie przelew środków z rachunku karty będzie powiązany także z naliczeniem prowizji. Jej wysokość jest przy tym niebagatelna, ponieważ wynosi ona średnio około 3% wartości transakcji, jednak nie mniej niż np. 5, 7 czy złotych.

Właśnie, by wyeliminować tego rodzaju koszty, należy wystrzegać się dokonywania jakichkolwiek transakcji gotówkowych kartą kredytową i traktować tę ewentualność wyłącznie, jako opcję ratunkową w przypadku nagłych i nieprzewidzianych wydatków, za które nie możemy zapłacić inaczej.

(Fot. sxc.hu)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.