Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Odstąpić od umowy kredytowej z bankiem

ODSTAPICKREDYTCznF

Podpisanie niekorzystnej umowy kredytowej z bankiem wcale nie musi oznaczać, że będziemy na nią skazani, ponieważ Ustawa o kredycie konsumenckim gwarantuje nam prawo do jej wypowiedzenia. Kiedy i w jaki sposób można odstąpić od umowy kredytu? Jak wpłynie to np. na nasze zakupy na raty?

Kwestie możliwości odstąpienia od umowy kredytu opisuje obowiązująca od 18 grudnia 2011 roku Ustawa o kredycie konsumenckim. Co ważne, ustawa ta nakazuje także, by w zapisach umowy kredytowej znalazły się informacje dotyczące możliwości odstąpienia, terminu, w jakim może ono nastąpić, oraz skutków, jakie odstąpienie może ze sobą przynieść. Bank winien także przygotować i udostępnić odpowiedni formularz, który powinien być przekazany wraz z umową kredytową.

Jak odstąpić?

Co do zasady, postanowienia ustawy precyzują, że odstąpienie od umowy kredytu bez podania przyczyny możliwe jest w terminie do 14 dni od dnia jej zawarcia. Można w tym celu udać się osobiście do oddziału banku lub wysłać wniosek odstąpienia za potwierdzeniem odbioru pocztą. Ważne jest jednak, aby wyjaśnić czy bank samodzielnie pobierze kwotę kredytu z naszego konta, czy środki te musimy przelać samodzielnie. Jest to o tyle istotne, ponieważ zwrot kwoty kredytu musi nastąpić w terminie do 30 dni od złożenia oświadczenia o odstąpieniu. Kwotę kredytu warto jednak zwrócić możliwie szybko, ponieważ wraz z nią pobrane zostaną także odsetki naliczane do chwili zwrotu środków. Czym szybciej zwrócimy wartość kredytu, tym mniejsze odsetki zapłacimy. Należy tu podkreślić także, że bank nie ma w tym momencie prawa do pobrania od nas żadnych innych opłat, chyba że w związku z kredytem ponosił on koszty na rzecz organów administracji publicznej lub opłaty notarialne.

Co ze sprzedażą ratalną?

Sprawa komplikuje się jednak nieco, gdy wypowiadany kredyt dotyczył sprzedaży ratalnej towaru. W takim przypadku, odstąpienie od umowy kredytu nie jest równoznaczne z odstąpieniem od umowy sprzedaży. Co za tym idzie, należy udać się do punktu zakupu i poprosić o rozwiązanie umowy na mocy wzajemnego porozumienia. Jeśli mamy do czynienia z rzetelnym sprzedawcą, to po opisaniu naszej sytuacji nie powinniśmy mieć problemu ze zwrotem zakupionego towaru i rozwiązaniem umowy sprzedaży.

(Fot. sxc.hu)

Słowa kluczowe: Kredyt bankowy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.