Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Niższa rata kredytu hipotecznego

OBNIZYCRATECznF

Zapewne zdecydowana większość kredytobiorców marzy wręcz o zmniejszeniu co miesiąc opłacanej raty kredytu hipotecznego. Taka redukcja jest przy tym możliwa w praktyce, jednak niestety nie zawsze będzie dla nas korzystna.

Jedną z metod obniżenia wysokości raty zobowiązania hipotecznego jest wydłużenie okresu kredytowania. Opcja ta nie tylko nie będzie zawsze możliwa, ale we wszystkich przypadkach będzie dla kredytobiorcy niekorzystna finansowo. Wydłużenie okresu spłaty sprawia bowiem, że pożyczony kapitał spłacany jest wolniej, a oprocentowanie nakładane jest na niego w dłuższym okresie czasu, co w sposób znaczący wpływa na podwyższenie odsetkowych kosztów finansowania. Ten sposób obniżenia wartości raty winien być więc stosowany wyłącznie w wyjątkowych okolicznościach, jak np. utrata płynności finansowej w wyniku utraty pracy.

Poproś o redukcję

Niewiele osób zdaje sobie również sprawę z tego, że do obniżenia wysokości spłacanej raty dojść może na skutek negocjacji z kredytodawcą. Najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku złożenie wniosku o obniżenie oprocentowania kredytu. Ten musi być jednak doskonale przygotowany, tj. musimy w nim udowodnić, że obecnie panujące na rynku warunki kredytowania w znacznym stopniu odbiegają od parametrów naszego zobowiązania. Nie ma tu co liczyć na szczególnie duże obniżki, ponieważ sukcesem będzie już wynegocjowanie upustu rzędu 0,2 p.p.. Zawsze to jednak oszczędności, które kumulowane będą w całym pozostałym okresie spłaty zobowiązania.

Konsolidowanie lub refinansowanie kredytu

Refinansowanie, to zastąpienie starego kredytu kredytem nowym, który charakteryzuje się korzystniejszymi warunkami. Konsolidacja jest podobnym działaniem, z tym, że tu nowy kredyt służy spłacie minimum dwóch wcześniej zaciągniętych kredytów.

Założenie konsolidacji i refinansowania opiera się na zasadzie, że w długim okresie spłaty kredytu, diametralnie mogą zmienić się warunki rynkowe, tj. warunki, po jakich udzielane są nowe kredyty. Różnice mogą być tu naprawdę duże, a co za tym idzie, na takiej operacji można wiele zyskać. Co ważne, konsolidacja, lub refinansowanie nie musi odbywać się w ramach instytucji finansowej, która udzieliła wcześniejszego kredytu/ kredytów. Ciekawym rozwiązaniem jest także to, że wraz z konsolidacją możliwe jest uzyskanie dodatkowych pieniędzy, tj. nowy kredyt udzielany jest na wyższą kwotę, niż suma wcześniejszych kredytów i pożyczek. Pozwoli to więc na poprawę warunków kredytowania, a dodatkowo zasili domowy budżet dodatkową gotówką. Warto nadmienić, że rozwiązanie tego typu dostępne jest m.in. w Kasach Stefczyka w ramach Konsolidacji z dodatkową gotówką.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.