Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Obniżamy oprocentowanie kredytu

OBNIZHIPOTECZNYCznF

Wartość oprocentowania kredytów hipotecznych nie jest stałą, którą przyjąć musimy z pokorą według oferowanych nam propozycji. Mało tego, przy odrobinie chęci i przygotowania możemy mieć na nią nawet duży wpływ, i to zarówno dla kredytów już udzielonych, jaki nowych zobowiązań. Na co zwrócić uwagę?

Kredyty udzielone

Podpisana już umowa kredytowa nie oznacza wcale, że ustalone w niej stawki oprocentowania obowiązywać muszą do końca spłaty kredytu. Oprocentowanie składa się bowiem każdorazowo ze stawek międzybankowych (WIBOR, LIBOR czy EURIBOR) oraz marży instytucji finansowej. To właśnie na ten składnik oprocentowania możemy wpłynąć. Czasem wystarczy wyłącznie rozmowa z doradcą hipotecznym, a innym razem konieczne będzie sporządzenie odpowiedniego wniosku. Jednak warto się o takie obniżenie marży ubiegać, choć mają na nie szansę wyłącznie terminowo spłacający zobowiązania. Innym sposobem na obniżenie oprocentowania naszego kredytu jest refinansowanie, czyli spłata starego kredytu i zastąpienie go kredytem, którego warunki są dla nas korzystniejsze. W przypadku kredytów hipotecznych nawet niewielka obniżka nakładanego na kapitał oprocentowania spowodować może kilkudziesięciotysięczne oszczędności.

Dla nowych kredytów

Zasadą jest, że do zaciągnięcia kredytu hipotecznego należy się przede wszystkim odpowiednio przygotować. Musimy zawczasu zadbać więc o wysoką zdolność kredytową i korzystną historię współpracy z instytucjami finansowymi. Czynniki te sprawią, że kredytodawca traktował nas będzie jako bardziej pewnego kredytobiorcę, a przez to będzie bardziej skłonny do ustępstw w zakresie wysokości marży kredytu. Podobnie sytuacja wyglądać może w przypadku instytucji finansowej, której już jesteśmy klientem. Ma ona pełen wgląd w nasze finanse, a jednocześnie najprawdopodobniej będzie zainteresowana poszerzeniem współpracy w ramach kredytu hipotecznego, przez co może zaoferować niedostępne w innych instytucjach warunki. Inną możliwością jest także np. zgromadzenie wkładu własnego. Kredyt hipoteczny z wkładem własnym jest bowiem dla instytucji finansowej bardziej bezpieczny, a przez to może ona w jego przypadku zastosować obniżone wskaźniki oprocentowania. Podobnie, w sposób optymalny dobrać należy wysokość kredytu i czas spłaty zobowiązania. Większość instytucji finansowych stosuje bowiem „widełki” wskaźników oprocentowania zależne właśnie od tych parametrów. Może więc okazać się, że nieznaczne skrócenie okresu kredytu, czy jego wysokości spowoduje, że kredyt będzie znacznie tańszy.

Najważniejsze jest to, że zawsze powinniśmy pamiętać o naszym prawie do negocjacji warunków każdego z produktów finansowych. Nie przyjmujmy więc w ciemno każdej przedstawionej nam propozycji, a porównujmy je ze sobą, wybierajmy te najkorzystniejsze i starajmy się dodatkowo ugrać jeszcze coś dla siebie.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.