Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Obliczyć zdolność kredytową

ZDOLNOSCKREDYTOWACznF

Każda instytucja finansowa inaczej oblicza zdolność finansową potencjalnego kredytobiorcy. Stąd samodzielne oszacowanie siebie jest niemal niemożliwe. Prosty rachunek polegający na odjęciu miesięcznych kosztów spłaty kredytu od własnych dochodów netto może nie odpowiadać temu co przy takich wyliczeniach uwzględniają pracownicy banków.

Jedyne co jest pewne to założenia rekomendacji T wydanej przez KNF dla warunków udzielania kredytów. Określa ona, że pełna kwota raty kredytu nie może być wyższa niż 50% dochodów netto osiąganych przez kredytobiorcę w ciągu miesiąca. W przypadku kredytobiorców zarabiających więcej niż średnia krajowa, rekomendacja T dopuszcza możliwość zaciągnięcia kredytu z ratą nie wyższą niż 65% miesięcznego dochodu netto. Poza tym każdy bank ma własne zasady i wynikające z nich wzory obliczania zdolności kredytowej.

Z reguły jednak brane pod uwagę są następujące składniki:

  • Źródła i wysokość dochodów kredytobiorcy
  • Forma jego zatrudnienia
  • Wiek składającego wniosek
  • Jego bieżące zobowiązania finansowe
  • Koszty utrzymania wnioskodawcy i jego rodziny
  • Wysokość i okres spłaty kredytu

W końcu dodatkowym plusem może być wkład własny lub zabezpieczenie w oszczędnościach.

W oparciu o takie dane analityk kredytowy tworzy profil klienta. Stąd instytucje finansowe badają też szczegółowo składniki np. bieżących kosztów utrzymania takie, jak wydatki na prąd czy czynsz, albo koszty dojazdów do pracy. Przecież każdy pożyczkodawca chce zminimalizować ryzyko utraty powierzonego komuś kapitału.

Podstawowy jest dochód

Najważniejszym kryterium jest jednak wysokość i pewność osiąganych dochodów kredytobiorcy. Dlatego wiele instytucji finansowych bardzo rygorystycznie podchodzi do formy zatrudnienia. Znacznie trudniejszą drogę do uzyskania pożyczki mają osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych.

Ponadto są dochody, które mogą być w ogóle pomijane przy obliczaniu zdolności kredytowej. Będą to alimenty, zasiłki dla bezrobotnych, stypendia, wynagrodzenia na okresie próbnym, renty okresowe czy dodatki socjalne i mieszkaniowe.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.