Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Nowy samochód bez gotówki

AUTOBEZGOTOWKICznF

Rynek samochodowy w Polsce podobny jest do rolnego. Tak samo ściśle związany z cyklami natury. Tradycyjnie z wiosną znacznie ożywia się po śnie zimowym. Taka sytuacja wpływa też na rynek pożyczek i kredytów. Nigdzie bowiem na świecie nie ma społeczeństw na tyle zamożnych, by wszystkich było stać na kupowanie nowych aut za gotówkę.

Przemysł motoryzacyjny nie od dziś jest ściśle powiązany z instytucjami finansowymi. Im więcej sprzedawanych samochodów, tym więcej zaciągniętych na nie kredytów.

Zanim udamy się do autosalonu, czy komisu warto więc przejrzeć ofertę kredytową, lub leasingową.

Generalnie sprawdza się jedna zasada – jak najmniej pośredników, a więc kredyt bezpośrednio z instytucji finansowej (banku), a nie np. poprzez autokomis. Unikniemy zbędnych prowizji. Z jednym zastrzeżeniem – duże koncerny mają własne banki powołane specjalnie do obsługi sprzedaży ich samochodów i tu kredytowanie zakupu może być atrakcyjniejsze. Dotyczy to jednak z reguły nowych aut.

Poza zapoznaniem się z oprocentowaniem i dostępnością kredytu (pożyczki), warto sprawdzić jakie dokumenty będą niezbędną, by go zaciągnąć. Najczęściej potrzebne są te, które poświadczają naszą tożsamość i osiągane dochody. Instytucje finansowe mogą też żądać prawa jazdy. W przypadku zakupu pojazdu firmowego może być wymagany odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Jednak przelew z banku na konto sprzedawcy zostanie wysłany wtedy, kiedy dostarczymy instytucji finansowej umowę sprzedaży, lub też fakturę z komisu.

Kredyt samochodowy to dobry sposób na własne cztery kółka, kiedy nie mamy odpowiednich oszczędności, a samochód jest nam niezbędny np. do pracy.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Kredyt bankowy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.