Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Nowy dowód bez adresu

NOWYDOWODCznF

Brak adresu zameldowania to najważniejsza i potencjalnie najbardziej kłopotliwa zmiana w nowych dowodach osobistych. Są one wystawiane wszystkim, którzy zgłaszają się po dokument tożsamości po 1 marca 2015. Taka forma ma być wstępem do wielokrotnie zapowiadanego zniesienia obowiązku meldunkowego od 2016 r.

Z nowych dowodów znikają też informacje o kolorze oczu i wzroście, a także skan podpisu właściciela.

Czy będą problemy z uzyskaniem kredytu?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych twierdzi, że nowa forma dowodu została skonsultowana ze Związkiem Banków Polskich. Banki mają żądać pisemnych oświadczeń klientów o miejscu zamieszkania. Procedury mają być generalnie podobne do przeprowadzanych przy użyciu paszportu, który także nie zawiera adresu zameldowania.

Przedstawiciele instytucji finansowych i rządu zapewniają, że nie będzie wymagane zaświadczenie z urzędów samorządowych, które kosztuje 17 zł i na które czeka się do siedmiu dni. Skan podpisu też ma nie być przeszkodą, bo wzory podpisów klientów instytucje finansowe mają w swoich bazach danych. Otwarte pozostaje jednak pytanie, co z tymi, którzy w momencie uzyskania nowego dowodu nie byli klientami żadnej instytucji finansowej, a więc w żadnej bazie nie ma wzorów ich podpisów? 

Nie wszędzie może się sprawdzić

Mogą zaistnieć też sytuacje, w których brak adresu w nowym dowodzie będzie problemem. Chociażby dlatego, że na razie nie znika obowiązek meldunkowy. Nie wszystkie instytucje i urzędy mogą poprzestawać w tej sytuacji na pisemnym oświadczeniu danego obywatela. Może okazać się niezbędne uzyskiwanie, wspomnianych już, płatnych zaświadczeń z urzędów miasta, czy gminy, potwierdzających miejsce zamieszkania. Potencjalny przykład zagrożeń to procedura rejestracji samochodu. Przedstawiciele rządu zarzekają się, że nie będzie problemów, ale nie sposób przewidzieć jakie interpretacje w tej sprawie pojawią się na niższych szczeblach urzędniczych.

System już na samym starcie odnotował opóźnienie. Wzory dokumentów na początku marca 2015 nie były dostępne w unijnym serwisie PRADO, z którego korzystają np. wypożyczalnie samochodów i hotele w całej Europie. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych tłumaczy się, że wzory dokumentów wysłało 17 lutego do Brukseli.

Ponadto do systemu informatycznego, obejmującego nowe dowody, nie zostały włączone kancelarie notarialne. W praktyce może to oznaczać konieczność wyrabiania zaświadczeń o zameldowaniu w urzędzie gminy, jeśli ktoraś ze stron będzie miała takie życzenie.

Wszystkie dowody terminowe

Decyzją MSW dowody osobiste stają się terminowe, generalnie mają być ważne 10 lat od daty ich wydania. Także starsi, liczący więcej niż 65 lat, dostaną dokumenty z ważnością na 10 lat. Wyjątkiem mają być małe dzieci - tym, które mają mniej niż pięć lat, dokument zostanie wydany na pięć lat. 

Zdaniem rządu, ma to zapobiec kłopotom polskich obywateli w kontaktach np. z obcymi urzędami. Zdarzało się bowiem, że brytyjskie służby graniczne nie chciały wpuścić Polaków, legitymujących się dowodem o nieograniczonym terminie ważności.

Bywało też, że posiadacze takich dokumentów mieli kłopoty z zablokowaniem dostępu do konta, bo nie mogli podać terminu ważności dowodu.

Wraca obywatelstwo

Po wielu latach wyrugowania z dokumentów tożsamości, powraca do nich informacja o obywatelstwie. Dzieje się tak, ponieważ nie wszystkie służby graniczne rozpoznawały oznaczenia na polskich dowodach.

Wchodzą nowe zabezpieczenia

Takie, jak dwukrotnie umieszczone zdjęcie, specjalne farby, tłoczenia i mikrodruki.

     (Fot. www.msw.gov.pl)

Słowa kluczowe: Kredyt bankowy, Kredyt hipoteczny

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.