Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Nie przepłacaj za mieszkanie

CENYMIESZKANCZNF

Ceny w ogłoszeniach okazują się zawyżane nawet o kilkadziesiąt procent. W głównych polskich miastach, w II kwartale 2016 roku mieszkania sprzedawały się za cenę nawet o blisko połowę niższą od tej, której zażądano w anonsach. Najłatwiej było uzyskać obniżkę w Łodzi, a najtrudniej w Warszawie.

Upusty w cenie jednego metra kwadratowego wyniosły nawet 2 tys. zł. Im większe mieszkanie, tym łatwiej było zbić cenę w wyniku negocjacji ze sprzedawcą. Najbardziej oporni w sprawie obniżki stawki są właściciele najmniejszych lokali – do 35 metrów kwadratowych. Generalnie właściciele lokali w Polsce mają skłonności do wysokiego licytowania. Zapraszają w ten sposób do ostrego targowania się.

Najdrożej w ośrodkach akademickich

Według analiz bankier.pl, najmniejsze różnice - pomiędzy cenami rzeczywistych transakcji, a żądanymi wcześniej w ofertach – występują w największych ośrodkach akademickich. W przypadku najmniejszych mieszkań np. w Warszawie i Krakowie można było przeciętnie wywalczyć zaledwie 5 proc. obniżki. Tej samej powierzchni kawalerki najbardziej - w wyniku negocjacji - taniały w Poznaniu, Gdańsku i Łodzi, bo po około 30 proc.. Generalnie sprzedający najmocniej zawyżali ceny w Łodzi – statystycznie dla wszystkich mieszkań dostępnych w tym mieście o przeciętnie 40 proc..

Im większe, tym większy upust

Najbardziej elastyczni w pertraktacjach okazali się właściciele dużych mieszkań o powierzchni ponad 80 metrów kwadratowych. W tej kategorii w stolicy i Gdańsku finalne ceny okazały się o jedną czwartą niższe. Z kolei we Wrocławiu kwoty w aktach notarialnych okazały się średnio o 19 proc. mniejsze od podanych w ogłoszeniach.

Olsztyński wyjątek

Ciekawostką na tym tle okazała się sytuacja w stolicy Warmii i Mazur.  Tu w grupie mieszkań do 35 metrów ceny transakcyjne były średnio… wyższe od ofertowych o 5 proc.. Olsztynianie żądali za swoje małe lokale przeciętnie 4 375 zł za metr, a kasowali 4 581 zł. W liczbach bezwzględnych najdroższe okazały się oczywiści kawalerki warszawskie – 8 132 zł za jeden metr kwadratowy. Najtaniej było w Łodzi – 3 403 zł. Taka sama tendencja wystąpiła też w pozostałych grupach mieszkań na sprzedaż. Np. warszawskie mieszkania powyżej 80 metrów kwadratowych wymagały wyłożenia za każdy metr 7 846 zł. Za to łódzkie zaledwie 3 323 zł.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Kredyt hipoteczny

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.