Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Nie daj się reklamie

REKLAMAKREDYTUCznF

Wszystkie reklamy powinny być przede wszystkim zrozumiałe. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, kredyt czy pożyczka mogą być reklamowane w mediach pod pewnymi warunkami. W spotach koniecznie musi znaleźć się m.in. RRSO (Realna Roczna Stopa Oprocentowania) i dodatkowe opłaty, które są uwzględniane w całkowitym koszcie kredytu, a także kwota kredytu, którą ostatecznie otrzyma kredytobiorca.

Najważniejszym składnikiem przy ocenianiu oferty kredytu lub pożyczki z ważniejszych mierników jest RRSO, która uwzględnia oprocentowanie kredytów oraz wszystkie dodatkowe opłaty z nimi związane, w tym prowizje.

Jeśli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) stwierdzi rozbieżności pomiędzy przepisami a tym, co faktycznie konsumentom oferują instytucje finansowe, może rozpocząć postępowanie, które często kończy się karami finansowymi.

Nie zwalnia nas to jednak od skrupulatnego sprawdzenia wszelkich informacji zawartych w reklamach.

Należy uważać zwłaszcza na język reklam, który ma wzbudzić nasze zaufanie i jednocześnie ukryć rzeczywiste cechy proponowanego towaru/produktu. Takie słowa jak wygodny, komfortowy czy wspaniały nie niosą żadnej konkretnej informacji, ale miło się kojarzą.

Tymczasem - zdaniem UOKiK - wiedza Polaków w kwestiach związanych z kredytami może być niewystarczająca, więc informacje zawarte w reklamach tych produktów powinny być przedstawione jasno i kompleksowo.

Na mankamenty reklam produktów finansowych zwraca też uwagę Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), której zdaniem: „Banki muszą mieć na względzie fakt, że nie wszyscy klienci posiadają dostateczną wiedzę ekonomiczną. Z uwagi na powyższe przekaz reklamowy nie powinien zachęcać klientów do nieadekwatnego, do ich sytuacji finansowej, korzystania z produktów kredytowych. Taka polityka prowadzi często do nadmiernego zadłużania się klienta w instytucjach finansowych i powoduje negatywne skutki zarówno po stronie banku, jak i po stronie klienta”.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.