Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Mniejsza rata za hipoteczny

MNIEJSZYHIPOTECZNYCznF

Kredyty hipoteczne należą do najlepiej spłacanych w Polsce. Nic dziwnego, skoro najczęściej są one brane na zakup mieszkania lub domu, a więc dachu nad głową. Nawet jeśli jednak nie są to pożyczki mieszkaniowe, to ich zabepieczenie często stanowią nieruchomości, w ktorych mieszkają kredytobiorcy. Bywają jednak sytuacje kiedy musimy ratować się przez wizją utraty domu, bo staliśmy się czasowo niewypłacalni, np. z powodu utraty pracy czy choroby. Warto wówczas zastanowić się nad obniżeniem dotychczasowych rat.

Najprostszym sposobem jest przedłużenie terminu spłaty kredytu. Wraz z większą liczbą miesięcznych spłat spadnie ich wysokość. Musimy jednak pamiętać, że w efekcie wzrośnie końcowa kwota odsetek, które wpłacimy kredytodawcy. Warto więc uwzględnić takie rozwiązanie jako tymczasowe – po wydobyciu się z kłopotów finansowych, lepiej poprosić instytucję finansową o przywrócenie poprzednich warunków spłaty kredytu.

W przypadku tzw. kredytów walutowych warto skorzystać z możliwości jakie daje ustawa antyspreadowa. Jedną z podstawowych możliwości pozyskania waluty po korzystniejszym kursie z innego banku, w którym posiadamy rachunek i dokonanie zwykłego przelewu walutowego na konto kredytu. Inną opcją jest tu oczywiście skorzystanie z usług kantoru, jednak w tym przypadku wadą jest konieczność odwiedzin minimum jednego z takich punktów, a następnie banku, gdzie wymieniona waluta zostanie zdeponowana. Istotną niedogodnością kantorów są także zdarzające się dość często niedobory walut – szczególnie franków. Trzecim z rozwiązań jest skorzystanie z usług tak zwanego kantoru internetowego. W jego przypadku wszystkie transakcje odbywają się zdalnie. W kantorze internetowym, poza wygodą, istotny jest także kurs wymiany walut, który nierzadko jest dużo niższy od tego stosowanego w bankach czy kantorach stacjonarnych. Większość kantorów internetowych posiada także konta walutowe w wielu bankach, co sprawia, że cała operacja odbywa się dość sprawnie, bez długiego oczekiwania na opóźniający się przelew. Krytycy tego rodzaju rozwiązań, choć istnieją w Polsce już przynajmniej trzy renomowane kantory internetowe cieszące się dobra sławą, za wadę uznają jednak to, że muszą najpierw wysłać pieniądze na konto kantoru, a następnie oczekiwać przelewu zwrotnego w walucie. Dzięki szukaniu lepszych kursów można zaoszczędzić co miesiąc przynajmniej kilkadziesiąt złotych, co w perspektywie 20, 30 lat może złożyć się na niezłe pieniądze.

Można też wystąpić o obniżenie marży. Podpisując odpowiedni aneks do umowy kredytowej, uzyskujemy szansę na jej zmianę. Największe szanse mają na to te osoby, które płacą aktualnie znacznie większe marże niż te stosowane aktualnie na rynku.

W końcu każdy kredyt można refinansować. Instytucje finansowe stale walczą o klienta, zatem nawet w czasie spłacania kredytu można rozejrzeć się za inną ofertą. Refinansowanie kredytu polega na wykupieniu naszego zobowiązania przez nowego kredytobiorcę, który zaproponuje nam lepsze warunki spłaty zobowiązania, a więc w pierwszym rzędzie niższą miesięczna ratę. Wcześniej warto jednak przeliczyć czy mimo niższych miesięcznych rat całkowity koszt spłaty kredytu w innym banku będzie znacznie wyższy.

W sytuacjach rzeczywiście gardłowych pozostają wakacje kredytowe. Możemy poprosić kredytodawcę o czasowe zawieszenie lub zmniejszenie rat. Jest to bardzo pomocne, ale tymczasowe rozwiązanie – najczęściej na kilka miesięcy.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie, Kredyt hipoteczny

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.