Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Mniej wyłudzeń kredytów

MNIEJWYLUDZENKREDYTOWCznF

Według raportu infoDOK za II kwartał 2019 r. każdego dnia w tym okresie przestępcy próbowali ukraść milion złotych, korzystając z cudzych dokumentów. Mimo wyraźnego spadku takich przestępstw w porównaniu do kilku poprzednich lat, nadal więc problem jest poważny. Przeciętnie bowiem przestępcy każdego dnia podejmowali 12 prób wyłudzeń. Niezbędne jest więc zachowanie dbałości o nasze dokumenty. Brak właściwej reakcji może nas narazić na niespodziewane zadłużenie, do którego nie doszłoby, gdybyśmy dbali o dane.

Najlepszym sposobem przeciwdziałania takim kłopotom jest dbanie o to, by nie pozostawiać dokumentów w przypadkowych miejscach i nie przenosić ich w sposób łatwo dostępny dla złodziei, np. w zewnętrznych kieszeniach, plecakach czy torebkach. Ponadto trzeba zastrzegać od razu wszelkie utracone dokumenty, szczególnie dowody osobiste, paszporty i prawa jazdy. W II kwartale 2019 r. dokonano zgłoszeń 40 543 skradzionych dokumentów tożsamości. Średnio codzienne było to 445 sztuk. Łączna kwota prób wyłudzeń kredytów wyniosła ponad 92,3 mln zł. To wynik o ok. 6,5 mln zł niższy od średniej liczonej od 2008 r., ale wciąż zdecydowanie za wysoki. Generalnie odnotowano 1122 próby wyłudzeń. W sumie od 2008 r., kiedy rozpoczęto szczegółowe badania tego zjawiska, udaremniono już 82,2 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 4,58 mld złotych.

Co zrobić w przypadku utraty dokumentów?

    1. Zastrzec osobiście w swojej instytucji finansowej (banku lub SKOK-u), a w wielu bankach także telefonicznie pod numerem 828 828 828. Można także skorzystać z www.bik.pl, jeśli ktoś miał założone wcześniej konto w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) na utracony dokument.

    2. Zgłosić się do najbliższej jednostki Policji, jeżeli mamy pewność, że dokumenty zostały skradzione.

    3. Zawiadomić gminę lub placówkę konsularną – w celu wyrobienia nowego dokumentu.

Trzeba to zrobić zarówno w przypadku zgubienia, jak i kradzieży dokumentu. Niezależnie od przyczyny, powinno się zareagować możliwie jak najszybciej. Dotyczy to zwłaszcza utraty dowodu osobistego, paszportu i prawa jazdy.

Przestępcy najczęściej używają skradzionych lub podrobionych dokumentów do:

  • wyłudzenia kredytów i pożyczek;
  • unikania opłat za wynajem mieszkań i pokoi hotelowych;
  • kradzieży wynajętych samochodów lub innych rzeczy;
  • zakładania fikcyjnych firm (przestępstwa podatkowe).

Raport infoDOK jest przygotowywany w ramach społecznej kampanii informacyjnej “Dokumenty zastrzeżone”, organizowanej przez ZBP (Związek Banków Polskich), pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i we współpracy m.in. z Policją oraz Federacją Konsumentów.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Kredyt bankowy, zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.