Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Mniej problemów z kredytami mają frankowicze

KTOLEPIEJKREDYTYCznF

Rzetelniej spłacają duże kredyty klienci indywidualni niż drobni przedsiębiorcy. Skrupulatniejsi są posiadacze kredytów frankowych i hipotecznych od posiadających zobowiązania konsumpcyjne i w złotówkach. Lepiej z długami radzą sobie mieszkańcy małych miejscowości i wschodniej Polski od rodaków z miast na zachodzie. To rezultaty badań z ostatnich trzech lat.

Z ubiegłorocznej analizy Biura Informacji Kredytowej (BIK) wynika, że mikroprzedsiębiorcy (prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą) gorzej spłacają wysokokwotowe kredyty konsumpcyjne (powyżej 100 tys. zł) i mieszkaniowe (powyżej 1 mln zł), niż osoby prywatne. 14% mikroprzedsiębiorców, którzy zaciągnęli kredyt konsumpcyjny wyższy od 100 tys. zł nie spłaca go terminowo (kredyt jest opóźniony powyżej 90 dni). Tymczasem jest to 10% w przypadku osób, które nie są mikroprzedsiębiorcami i zaciągnęły kredyt konsumpcyjny na kwotę powyżej 100 tys. zł.

Jeszcze większa jest różnica w przypadku wysokokwotowych (powyżej 1 mln zł) kredytów mieszkaniowych - 11% mikroprzedsiębiorców opóźnia się ze spłatą kredytu powyżej 90 dni, a w przypadku osób prywatnych jest to tylko 6%.

Mieszkaniowe pilniej spłacane

Jak poinformowało Biuro Informacji Kredytowej pod koniec 2014 r., kalkulowana przezeń średnia ocena scoringowa dla posiadaczy kredytów mieszkaniowych wynosi 543 pkt (na maksymalne 631 pkt). Dla osób posiadających karty kredytowe wskaźnik ten wynosi 519 pkt, a dla klientów spłacających kredyty gotówkowe i ratalne 507-508 pkt. Spowodowane jest to faktem, iż w przypadku kredytobiorców z kredytami hipotecznymi znacznie rzadziej występują problemy z terminowością w regulowaniu rat. Potwierdzają to m.in. statystyki Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Na koniec III kwartału 2015 udział kredytów mieszkaniowych opóźnionych w spłacie powyżej 30 dni w łącznych portfelu kredytów mieszkaniowych wynosił 3,5 proc., natomiast taki sam wskaźnik dla kredytów konsumpcyjnych to aż 17 proc.

Najmniej problemów z frankowiczami

Z kolei wśród kredytobiorców mieszkaniowych najlepiej radzą sobie z terminowym regulowaniem rat kredytów mieszkaniowych… frankowicze. To wniosek z analizy spłacalności kredytów mieszkaniowych zaciągniętych w latach 2006-2008, czyli podczas boomu kredytów we frankach, a przeprowadzonej przez Biuro Informacji Kredytowej. Zbadano 924 tys. kredytów mieszkaniowych, z czego prawie połowę we franku szwajcarskim (436 tys.). Szkodliwość kredytów we frankach – czyli opóźnienie w spłacie powyżej 90 dni - okazuje się być wyraźnie niższa niż kredytów złotowych pochodzących z tych samych lat. Co więcej, kredytobiorcy walutowi lepiej niż złotowi spłacali swoje kredyty w trudnych warunkach wzrostu kursu franka w 2015 roku. W ubiegłym roku, w którym frank silnie podrożał, udział opóźnionych kredytów złotowych był 1,5 wyższy w porównaniu do kredytów walutowych.

Ponadto analitycy BIK stwierdzili, że posiadacze kredytów hipotecznych lepiej radzą sobie również z innymi zobowiązaniami. Przykładowo - w tej grupie „tylko” 5,3 proc. osób nie obsługuje karty kredytowej terminowo, z kolei wśród posiadaczy kredytu gotówkowego lub ratalnego ten odsetek jest ponad 3-krotnie wyższy (17,2 proc.).

Geografia zadłużenia

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor w raportach InfoDług od dawna wykazuje, że najbardziej zadłużeni są mieszkańcy województw śląskiego i mazowieckiego. Jednak ta statystyka obejmuje nie tylko niesolidnych kredytobiorców, ale także osoby nieregulujące np. alimentów, czynszów czy rachunków za gaz albo prąd. Na koniec 2015 łączny dług mieszkańców województwa śląskiego wynosi ponad 8 mld zł, a mazowieckiego - 6 mld zł. Tam mieszka też najwięcej osób zalegających ze spłatą swoich zobowiązań i długów. Są to jednak regiony najludniejsze w Polsce stąd warto przeliczyć wszystko proporcjonalnie. Biorąc pod uwagę liczbę dłużników opóźniających się ze spłatą zobowiązań na 1000 mieszkańców danego województwa, najmniej sumienni są mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego (kolejno 8,3 proc. i 7,6 proc.).

Im bardziej na wschód kraju, tym odsetek dłużników jest niższy. Statystycznie najlepiej swoje długi spłacają mieszkańcy województw: podlaskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, a w szczególności podkarpackiego. Tam procent dłużników jest ponad dwukrotnie niższy niż w Zachodniopomorskiem (3,4-4,1 proc.).

Im mniejszy ośrodek, tym mniej kłopotów zadłużeniowych

Mieszkańcy miejscowości do 25 tys. osób są najbardziej zdyscyplinowani w spłacaniu kredytów konsumpcyjnych do 100 tys. zł - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej na koniec 2013. Udział kredytów przeterminowanych (do 90 dni) w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców wynosi średnio 24 proc., natomiast w miejscowościach do 25 tys. mieszkańców udział ten wynosi średnio 20 proc.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.