Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Młodzi beztroscy finansowo

FINANSEMLODYCHCznF

Większość młodych Polaków lekceważy zagrożenia, które może nieść za sobą bezkrytyczne podejście do konsumpcji. Zwłaszcza groźne, jeśli wiąże się ze sprzedażą ratalną, czyli na kredyt. Niecierpliwość i brak doświadczenia życiowego znieczulają na niebezpieczeństwa świata finansów. Takie są wnioski z badania „Życie finansowe młodych Polaków” zrealizowanego przez Stowarzyszenie Program Wsparcia Zadłużonych we współpracy z BIG InfoMonitor.

Dla ponad 567 tys. młodych osób (18-34 lata) pierwsze poważne decyzje finansowe skończyły się problemami, które mogą istotnie rzutować na całą resztę ich życia - ostrzega BIG InfoMonitor. Osoby te mają już 4,6 mld zaległych długów pozakredytowych. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w kredytach, gdzie z kolei co ósmy 18-24 latek posiadający kredyt nie radzi sobie z jego spłatą. Według GUS, w tym przedziale wiekowym, jest Polsce ponad 9,3 mln osób.

Od marca 2016 r. do marca 2017 r. liczba 18-34 latków z zaległościami pozakredytowymi zwiększyła się o ponad 86 tys. osób, ich zaległe płatności wzrosły o ponad 1,4 mld zł. Wzrost liczby dłużników i ich łącznych zaległości widoczny jest w obu przedziałach wiekowych. Średnia zaległość osób, które nie ukończyły 35 lat wynosi 8 106 zł, przy czym wśród 18-24 latków jest to jeszcze 3 072 zł, a wśród 25-34 latków już 9 479 zł.

Jak zwracają uwagę specjaliści, niepokojące jest rosnące ryzyko kredytowania młodych. W tej grupie kredytobiorców udział osób posiadających kredyty przeterminowane o ponad 90 dni podwyższył się w ciągu 10 lat z 5,3% do 12,1%. W reszcie przedziałów wiekowych nie wystąpiły już tak zasadnicze zmiany.

Dobre samopoczucie wbrew faktom

W grupie Polaków pomiędzy 18 a 34 rokiem życia, wysoko własne kompetencje w zarządzaniu finansami ocenia 12% respondentów, dobrze 32% i w stopniu wystarczającym 35%. Tylko 18% ma świadomość swoich braków, a 3% badanych ocenia swoją wiedzę i umiejętności jako niedostateczne. Niestety nie znajduje to potwierdzenia w faktach – aż 69% badanych nie potrafiło poprawnie rozszyfrować skrótu RRSO, podstawowego parametru opisującego rozważany produkt finansowy. Trudno więc zakładać, że osoby te rozumieją szczegółowe zasady wyliczania tego wskaźnika i potrafią z niego korzystać przy podejmowaniu decyzji – zauważają autorzy badania „Życie finansowe młodych Polaków”.

Wśród najbardziej dziwnych „irracjonalnych” zakupów dokonanych za pożyczone pieniądze badani wymienili - gry komputerowe, czołg, łódź, konie, psy rasowe, pająka, jacht, quady. Spora grupa kredytowanych wydatków dotyczyła też tabletek odchudzających, operacji plastycznych czy aparatów ortodontycznych. Za kredyty kupowane były również wyjazdy wakacyjne, wycieczki zagraniczne, lot balonem czy rejs dalekomorski.

Niestety mniejszość ankietowanych inwestuje w stały rozwój swoich kompetencji i bagatelizuje zagrożenia, często popełniając błędy poprzednich pokoleń.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie, Kredyt bankowy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.