Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

MdM na rynku wtórnym

MDMNANOWOCznF

Miałoby to pomóc w korzystaniu z dofinansowania do kredytów hipotecznych także przez Polaków żyjących w mniejszych miejscowościach. Poprzednio chętni mogli nabywać z pomocą budżetu państwa mieszkania tylko i wyłącznie na rynku pierwotnym, czyli nowo wybudowanych. Teraz program obejmuje również t.zw. rynek wtórny, a więc mieszkań, które miały już właścicieli i lokatorów.

Rynek pierwotny mieszkań w Polsce obejmuje głównie największe aglomeracje. Natomiast w wielu mniejszych ośrodkach od lat osiemdziesiątych zeszłego wieku nie powstał żaden nowy blok. Po zmianie przepisów również w takich małych miejscowościach będzie można kupić mieszkanie z dopłatą.

Z dofinansowania będą mogli skorzystać także członkowie spółdzielni. Jeśli podpiszą umowę ze spółdzielnią na budowę mieszkania i wniosą wkład budowlany, to uzyskają prawo własności mieszkania. Oprócz rynku wtórnego dofinansowanie obejmie także mieszkanie, które powstało w wyniku adaptacji np. strychu, czy starej kamienicy.

Nagroda za dzieci

Dla rodzin z co najmniej trójką dzieci zwiększono dofinansowanie wkładu własnego z 15 do 30 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania. W przypadku osób i rodzin z dwójką dzieci dofinansowanie zwiększono do 20 proc. Przewidziano też zwiększenie z 50 do 65 mkw. powierzchni mieszkaniowej, od której byłaby liczona dopłata do wkładu własnego w przypadku osób i rodzin z co najmniej trójką dzieci. Ponadto rozszerzony program obejmie również rodziców i osoby kupujące lokal większy od aktualnie posiadanego. Dotyczy to rodzin i osób z co najmniej trójką dzieci. Takich rodziców i osób nie będzie dotyczył limit wieku - obecnie przynajmniej jeden z kupujących nie może mieć ukończonych 35 lat. Nowa ustawa zwiększa udział w programie MdM osób bez zdolności kredytowej. W charakterze „dodatkowego kredytobiorcy” będą mogły wystąpić dowolne osoby, a nie tylko najbliższa rodzina.

Uwaga na nagłe wzbogacenie

Jeśli w ciągu 5 lat od nabycia mieszkania właściciel spłaci całość kredytu, albo jego część przekraczającą wysokość dofinansowania, będzie zobowiązany do zwrotu przyznanego wsparcia.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Kredyt hipoteczny

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.