Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Liczymy koszty kredytu hipotecznego

KOSZTYHIPOTECZNEGOCznF

Ze względu na długi okres kredytowania, koszty kredytu potrafią przewyższyć jego wartość. To jednak nie jedyne opłaty, jakie powiązane są z jego udzieleniem. Na co zwrócić uwagę?

Oprocentowanie kredytu

Odsetki wypracowywane przez kapitał pozostający do spłaty, to najważniejszy składnik kosztu zobowiązania hipotecznego. Oczywiście obowiązuje tu zasada czym niższe oprocentowanie, tym lepiej. Instytucje finansowe przedstawiają koszt odsetek na specjalnym formularzu informacyjnym prezentującym ofertę, nie istnieje tu więc konieczność dokonywania obliczeń na własną rękę. Należy jednak zwrócić uwagę na możliwość obniżki oprocentowania – np. w Kasach Stefczyka jego poziom redukowany jest ze względu na staż w Kasach, a także dobrą historię kredytową.  

Prowizja za udzielenie

To pierwszy z listy pozaodsetkowych kosztów kredytu. Jest on podawany jako stała wartość, np. 2.000 zł, lub jako procent od wysokości kredytu, odpowiednio np. 2% jego wartości. Tu również, poza zapoznaniem się z ofertą podstawową, warto sprawdzić, w jakich przypadkach i o ile prowizja za udzielenie może zostać obniżona, lub całkowicie zniesiona.

Niezbędne ubezpieczenia

Ubezpieczeniami, jakie mogą być wymagane są: ubezpieczenie od utraty, lub niezdolności pracy, ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych, ubezpieczenie pomostowe, niskiego wkładu własnego. Ubezpieczenia te wymagane są w różnych okresach kredytowania, tj. część obowiązywać musi w całym okresie spłaty, a część podejmowana jest wyłącznie okresowo. Należy więc upewnić się, w jakim okresie dane ubezpieczenie będzie wymagane, zapoznać się ze stawkami polis  i zastosować je dla poszczególnych okresów.   

Inne koszty

Należy również upewnić się, czy i ewentualnie jakie koszty dodatkowe zostaną naliczone wraz z udzieleniem kredytu. Może być to np. opłata za wycenę nieruchomości.

Sumując wszystkie koszty finansowania warto również porównać wskaźniki kosztów specjalnych, czyli np. koszt wcześniejszej spłaty, koszt monitu informującego o niezapłaconej racie itd. Dopiero uwzględnienie wszystkich zmiennych opłat i prowizji pozwoli na wybór najkorzystniejszej oferty.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Kredyt hipoteczny

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.