Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Kredyty i pożyczki w Polsce

KTOMOZEKREDYTYCznF

Niestety jeszcze zbyt mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele różni kredyt od pożyczki. Jedną z odmienności są tu m.in. regulacje prawne dotyczące tego, kto faktycznie może nam ich udzielić.

Co ważne, przedmiotem kredytu mogą być jedynie pieniądze. Ich kwota, terminy spłaty przekazanego kapitału, a także wskazanie dotyczące wysokości odsetek oraz ewentualnych prowizji muszą znaleźć się w umowie kredytowej. Kredytów w Polsce nie mogą jednak udzielać wszyscy. To przywilej, który odpowiednimi przepisami prawa nadany został bankom, oddziałom banków zagranicznych, instytucjom kredytowym lub oddziałom instytucji kredytowych, a także Spółdzielczym Kasom Oszczędnościowo Kredytowym, czyli SKOK’om, w których ofercie znajdują się m.in. kredyty mieszkaniowe.

A co z pożyczkami?

Przedmiotem pożyczki wcale nie muszą być środki pieniężne, a udzielić ją może w Polsce każdy, o ile jest właścicielem przedmiotu pożyczki. Co za tym idzie, pożyczek mogą udzielać również osoby fizyczne. Możemy więc pożyczać rodzinie, a także zupełnie nieznajomym osobom. Warto pamiętać jednak, że pożyczka opiewająca na wysokość powyżej 500 zł winna być udzielana na podstawie pisemnej umowy. Dodatkowo ustawa antylichwiarska wskazuje, że oprocentowanie pożyczek nie może być wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej w skali roku, więc obecnie maksymalne oprocentowanie nominalne nie może być wyższe od 12% rocznie.

Podstawą prawną jest w przypadku pożyczek kodeks cywilny, którego postanowienia uzupełniane są innymi aktami prawnymi, w tym m.in. ustawą o kredycie konsumenckim, która odnosi się do pożyczek udzielanych w ramach działalności gospodarczej. Instytucje udzielające pożyczek, czyli SKOK’i, banki, pracownicze kasy pożyczkowe oraz parabanki, muszą zgodnie z jej zapisami poinformować pożyczkobiorcę m.in. o wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania.

Należy pamiętać, że konieczność wnikliwej analizy ryzyka finansowego nie jest ograniczona wyłącznie do przekazywania depozytów, ale dotyczy także uzyskiwania finansowania od podmiotów świadczących usługi pożyczkowe. Pożyczając nawet najmniejsze kwoty należy zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo, czyli koniec końców korzystać wyłącznie z usług renomowanych podmiotów, w przypadku których będziemy posiadali pewność, że nie dopuszczą się one nadużyć, a nawet oszustw.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Kredyt bankowy, SKOK

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.