Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego

KREDYTZWKLADEMCznF

Osoby chcące sfinansowana zakup własnego „M” kredytem hipotecznym, które nie posiadają minimum 5 proc. wkładu własnego, muszą się spieszyć. Od stycznia 2014 r. obowiązywać zaczynają nowe regulacje Rekomendacji S, które nie przewidują możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego w wysokości 100% wartości nieruchomości.

Kredytodawcy hipoteczni zadłużeni w złotówkach nie mają obecnie zbyt wielu powodów do narzekań. Dzięki obniżkom stóp referencyjnych Rady Polityki Pieniężnej dość mocno spadło przeciętne oprocentowanie złotowych kredytów hipotecznych. Podwójnie korzystają z tego osoby obecnie zaciągające swoje kredyty. Ich oprocentowanie zmalało, a co za tym Idzie, ich obsługa powoduje mniejsze koszty. Obniżenie kosztów kredytowania wpływa dodatkowo na podwyższenie przeciętnej zdolności kredytowej. Przy niezmiennej wartości dochodów można więc dziś pożyczyć więcej i na lepszych warunkach niż np. jeszcze rok temu. Jednak idylla nie będzie trwała wiecznie, bo już od początku przyszłego roku wchodzą w życie postanowienia nowej Rekomendacji S, która wymusza posiadanie wkładu własnego.

Wyłącznie z wkładem

Zapisy najnowszej Rekomendacji S odnoszą się do wskaźnika Loan to Value (LtV), czyli procentowej proporcji wartości kredytu do wartości zabezpieczającej go nieruchomości. W roku 2014 banki będą mogły udzielać jedynie kredytów, których LtV, to maksymalnie 95%. W praktyce oznacza to, że każdy kredytobiorca zainteresowany kredytem hipotecznym będzie musiał dysponować oszczędnościami w wysokości minimum 5% wartości nabywanego mieszkania. Dla przykładu: osoba chcąca kupić na kredyt mieszkanie w cenie 300.000 zł, będzie musiała zgromadzić minimum 15 tysięcy zł wkładu własnego.

Ograniczenia te będą w myśl Rekomendacji zaostrzane w kolejnych latach:

      - rok 2015 – wartość LtV nie powinna przekraczać  90%,

- rok 2016 - wartość LtV nie powinna przekraczać 85%, jednak możliwe LtV na poziomie 90%, o ile ubezpieczona, lub zabezpieczona w innej formie zostanie nadwyżka powyżej 85%,

- od początku 2017 r. - wartość LtV nie powinna przekraczać  80%, możliwe LtV na poziomie do 90%, o ile ubezpieczona, lub zabezpieczona w innej formie zostanie nadwyżka powyżej 80%.

Osobom nieposiadającym oszczędności w odpowiedniej wysokości nie pozostało już wiele czasu na finalizowanie umowy kupna i kredytu. Po nowym roku będą one mogły skredytować zakup nieruchomości, jednak wyłącznie wtedy, kiedy zgromadzą odpowiedni kapitał.

(Fot. sxc.hu)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.