Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Kredyty frankowe coraz bardziej zagrożone

ZAGROZONEFRANKOWECznF

W latach 2009-15 właśnie kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich najszybciej wchodziły w strefę zobowiązań zagrożonych. Ten niepokojący wzrost wyniósł aż 277 proc. Podobny wskaźnik dla kredytów w złotówkach w tym samym czasie to 64 proc.

Według analizy Narodowego Banku Polskiego, generalnie coraz więcej kredytów mieszkaniowych z każdego roku, jest spłacanych nieterminowo. Wpływają na to realia ekonomiczne naszego kraju – np. częste przypadki utraty pracy. Jednak w przypadku kredytów frankowych dodatkowym czynnikiem ryzyka są wahania kursów walut.

Zagrożone kredyty mieszkaniowe obejmują zobowiązania niespłacane dłużej niż 3 miesiące, dla których bank złożył wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Pod koniec III kw. 2015 roku, zagrożone kredyty złotówkowe stanowiły 3,42 proc. wszystkich takich umów, które finansują cel mieszkaniowy. Analogiczny wynik dla "hipotek" waloryzowanych kursem franka to 3,54 proc.. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku "frankowych" kredytów mieliśmy do czynienia z dość jednostajnym wzrostem udziału zagrożonych umów. Wyższe notowania franka w 2015 r. nie pozostały jednak bez wpływu na odsetek "złych" kredytów (IV kw. 2014 r. - 3,06 proc., II kw. 2015 r. - 3,61 proc.). Jakość zobowiązań rozliczanych w złotym pogarszała się dość szybko od III kw. 2009 r. do I kw. 2013 r. Później nastąpiła dość znacząca i długoterminowa poprawa (spadek udziału zagrożonych kredytów z 4,17 proc. do 3,42 proc.). Odsetek "złych" kredytów w innych walutach wzrósł z 0,62 proc. (III kw. 2011 r.) do 1,44 proc. (III kw. 2015 r.). Najnowszy wynik jest jednak niższy od danych z III kw. 2009 r. (1,88 proc.).

Niemniej w długiej perspektywie czasu, a przecież kredyty mieszkaniowe zdecydowanie do takich należą, zobowiązania w obcych walutach są znacznie mniej bezpieczne od złotówkowych. Jeszcze raz potwierdza się stara zasada, że pożyczki zaciągamy (czy w ogóle zadłużamy się) w takiej walucie, w jakiej zarabiamy.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie, Kredyt hipoteczny

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.