Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Kredyty celowe tańsze od kredytów gotówkowych

KREDYTCELOWYCznF

Poszukując dodatkowej gotówki, która umożliwiłaby np. wakacyjny wyjazd, czy remont mieszkania, od razu na myśl przychodzi nam zaciągnięcie popularnego kredytu gotówkowego. To bardzo częsty błąd, który może nas sporo kosztować. Dlaczego?

Od razu zaznaczyć należy, że pożyczka lub kredyt gotówkowy wcale nie są złym rozwiązaniem, jednak w części przypadków są po prostu mniej korzystne od innych form kredytowania. Kiedy nie opłaca się ich zaciągać?

Ściśle określony cel

Pod określeniem kredyt celowy kryje się zobowiązanie finansowe, które wymaga określenia celu, na jaki zostaną wydane pieniądze. Kredyty tego typu mogą być udzielane na wiele produktów i usług, jednak najczęściej są przyznawane na zakup mieszkania. Nie inaczej jest np. w przypadku Kredytu Mieszkaniowego, dostępnego w Kasach Stefczyka, który udzielany jest na zakup nieruchomości, przebudowę, rozbudowę, modernizację, remont lub też spłatę wcześniejszych zobowiązań zaciągniętych na cele mieszkaniowe.

Dzięki kredytowi celowemu możemy także sfinansować takie wydatki, jak: zakup wakacyjnej wycieczki, czy sprzętu będącego wyposażeniem domu, a także wydatki powiązane z ochroną zdrowia, edukacją, organizacją uroczystości rodzinnej, czy zakupem środka transportu – samochodu, bądź motocykla.

Warto zaznaczyć, że w przypadku części kredytów konieczne będzie przekazanie potwierdzenia spełnienia celu, tj. faktury, lub rachunku. Z kolei w innych przypadkach kredytobiorca może nawet nie dysponować kredytem, bo pieniądze będą wysłane bezpośrednio do kontrahenta, od którego kupił produkt, lub usługę. Ta praktyka stosowana jest bardzo często przy kredytach samochodowych.

Dlaczego jest taniej, czyli zalety kredytów celowych

Najważniejszą cechą kredytów celowych jest ich korzystne oprocentowanie. Dzieje się tak, ponieważ instytucja finansowa udzielająca kredytu ma pewność, że przekazane środki zostaną należycie spożytkowane. Dodatkowo częstą praktyką jest ustanowienie zabezpieczenia na dobrze, które nabywane jest przy pomocy kredytu celowego. Dotyczy to przede wszystkim zakupu samochodu, a także nieruchomości, w przypadku których zabezpieczenie jest dodatkowym gwarantem spłaty kredytu.

Kredyty celowe wymagają najczęściej załatwienia nieco większej ilości formalności, jednak są doskonałym narzędziem dla osób, które zamierzają sfinansować dowolny, lecz jasno sprecyzowany cel. Oszczędności mogą być tu naprawdę spore.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Kredyt bankowy, Kredyt hipoteczny

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.