Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Kredyt czy pożyczka?

czpozyczka

Nie ma nic nagannego w pożyczaniu pieniędzy, pod warunkiem jednak, że przy podejmowaniu tego typu działań będziemy kierować się rozsądkiem.

Decyzja o wzięciu kredytu, po przeanalizowaniu wszystkich „za i przeciw”, może umożliwić nam zrealizowanie naszych celów, takich jak np. zakup niezbędnego sprzętu AGD, samochodu, wymarzonego mieszkania czy domu. Jeśli posiadamy pełną świadomość tego, czym jest kredyt, i zdajemy sobie sprawę z konsekwencji zaciągania  zobowiązań,  z  pewnością  będziemy  rozsądniej  podejmować  decyzje i na bieżąco analizować swoją sytuację finansową.

Kredyt

Kredyt  to kwota środków pieniężnych, którą instytucja finansowa (np. bank lub SKOK) zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy  na czas oznaczony w umowie, pod warunkiem, iż zostanie ona spłacona wraz z odsetkami w terminach ustalonych w umowie.

Kredyt otrzymamy, gdy instytucja finansowa pomyślnie zweryfikuje naszą zdolność kredytową. Będzie to oznaczać, że posiadamy realną możliwość comiesięcznej spłaty rat. Może się zdarzyć, że będziemy wnioskować o 10 tys. zł, a bank zaproponuje nam kredyt w wysokości jedynie 5 tys. zł, uzasadniając to naszą maksymalną zdolnością kredytową.

Pożyczka

W odniesieniu do kredytu bardzo często zamiennie używamy określenia pożyczka, jednak te pojęcia różnią się od siebie.

Pożyczka regulowana jest przepisami Kodeksu cywilnego, a udzielającym pożyczkę może być każda osoba bądź instytucja będąca właścicielem pieniędzy.

Kredyt a pożyczka - porównanie.

 

 

Produkt:

 

kredyt

 

pożyczka

 

Prawo udzielania

 

 

Banki, SKOK

 

Banki, SKOK, podmioty gospodarcze, osoby fizyczne, prawne i inne instytucje (warunek: pożyczkodawca jest właścicielem pożyczanych pieniędzy)

 

Termin zwrotu/spłaty

 

Zawsze określony

 

Nie musi być określony.

 

Własność przekazanego kapitału

Przekazany kapitał jest oddany do czasowej dyspozycji kredytobiorcy, lecz nie jest on jego własnością

Przekazany kapitał staje się własnością pożyczkobiorcy

 

Koszty udzielenia

 

Często: prowizja + oprocentowanie naliczone od wysokości udzielonego kredytu

 

Mogą być nieodpłatne, jednak na ogół liczone jest oprocentowanie + jest pobierana prowizja

 

Forma umowy

 

Obowiązek zawarcia na piśmie

 

Brak wymaganej formy, chyba że wartość pożyczki przekracza 500 zł, wówczas powinna być sporządzona na piśmie

 

Jeśli jednak znajdziemy się w sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie regulować naszych rat kredytowych, nie zaciągajmy kolejnych kredytów, gdyż jest to pewna droga do wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Warto przede wszystkim udać się do swojego banku,  który  może  pomóc  znaleźć  najlepsze  rozwiązanie.  Może  zaproponować przesunięcie w czasie spłaty kredytu lub polecić nam zamianę swoich kredytów na jeden kredyt konsolidacyjny. Najważniejsze, abyśmy nie uciekali od problemu! Kredyty pomagają nam realizować nasze plany, ale pamiętajmy, że powinniśmy korzystać z nich z pełną odpowiedzialnością.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.