Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Kredytowa rewolucja niebawem

KREDYTOWAREWOLUCJACznF

Rząd przyjął projekt ustawy o kredycie hipotecznym i skierował go w końcu stycznia 2017 r. do Sejmu. Ma wejść w życie jeszcze w tym roku, ale już po terminie wymaganym przez Unię Europejską. Z jednej strony ustawa ma chronić kredytobiorców, ale z drugiej strony zaostrza kryteria udzielania kredytów. W projekcie znalazł się m.in. zapis zakazujący udzielania kredytów powiązanych z walutami obcymi osobom, które nie osiągają większości dochodu w tych walutach.

Projekt wprowadza też takie rozwiązania, jak udzielanie kredytów tylko przez banki i SKOK-i. Nie będą mogły ich udzielać np. firmy pożyczkowe. Zakazane ma być uzależnianie udzielenia kredytu od zakupu przez konsumenta innego produktu finansowego.

Ponadto, projekt wprowadza regulacje zabezpieczające klientów przed reklamami kredytów hipotecznych, które mogłyby wprowadzać w błąd lub budzić oczekiwania dotyczące ich dostępności lub kosztu, które nie zostaną spełnione w rzeczywistości.

Silniejszy kredytobiorca

Według projektodawców nowe przepisy powinny przyczynić się do zwiększenia porównywalności i transparentności ofert kredytodawców oraz wzmocnienia pozycji konsumenta zarówno na rynku kredytów konsumenckich, jak i kredytów związanych z nieruchomościami mieszkalnymi (kredytów hipotecznych). Mają też zapewnić kompetentną weryfikację zdolności kredytowej klientów oraz zabezpieczyć ich przed nierzetelną reklamą.

W projekcie uniezależniono wynagrodzenie personelu dokonującego oceny zdolności kredytowej od ilości zaakceptowanych wniosków. Ma to zapobiec sytuacji, gdy pracownik instytucji finansowej podwyższa zdolność kredytową klienta, aby zwiększyć swoje wynagrodzenie. Dokument proponuje także rozwiązania, które ułatwią restrukturyzację zadłużenia w przypadku, gdy konsument nie będzie w stanie spłacać zobowiązań.

Ponadto kredytobiorca będzie miał możliwość odstąpienia od umowy kredytu w ciągu 14-u dni od jej podpisania. Zapisano także ograniczenie okresu, w którym można pobierać opłatę za wcześniejszą spłatę (lub nadpłatę) kredytu do 36 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Ograniczenie wysokości tej opłaty do 3 proc. spłacanej kwoty (obok innych limitów) oraz zobowiązanie kredytodawcy do proporcjonalnego obniżenia innych kosztów przypadających na okres, o który skrócono umowę.

Pośrednicy ograniczeni

Dla klientów poszukujących kredytu hipotecznego najważniejszą zmianą będzie możliwość zapoznania się z zasadami wynagradzania pośrednika. Uzyskają prawo do informacji o prowizjach i wszelkich innych wynagrodzeniach otrzymywanych przez obsługującego nas pośrednika lub agenta. Pośrednicy będą musieli spełnić szereg wymagań dotyczących wykształcenia i kwalifikacji zawodowych. Przewidziano również stworzenie rejestru, który dla klientów może okazać się przydatny w poszukiwaniu fachowego wsparcia. Nazwa „niezależny doradca” zostanie zastrzeżona dla podmiotów, które nie są powiązane z kredytodawcami i nie otrzymują od nich wynagrodzenia.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Kredyt hipoteczny, Kredyt bankowy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.