Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Kredyt w banku nie dla każdego

NIEKAZDYKREDYTCznF

Banki do perfekcji opanowały umiejętność tworzenia chwytliwych przekazów reklamowych, których zadaniem jest skuteczne zainteresowanie możliwe szerokiego grona klientów. Nie wszyscy z nich mogą jednak liczyć na bankowy kredyt, czy pożyczkę.

Banki stosują najróżniejsze, czasem bardzo kuriozalne metody weryfikacji potencjału kredytowego swoich klientów. Decyzje odmowne w sprawie udzielenia finansowania wcale nie są rzadkością. Oto kilka czynników, które mogą przekreślić możliwość uzyskania bankowego kredytu:

- minimalne zarobki: Kredytu w banku zdecydowanie nie otrzyma osoba, która zarabia zbyt mało. Ile to właściwie zbyt mało? Trudno powiedzieć, ponieważ minimalny próg wysokości zarobków uzależniony jest tak od danego banku, jak i jego konkretnego produktu. Dla otrzymania niewielkiego kredytu gotówkowego wystarczą dochody około 600 zł netto, podczas gdy do skorzystania z prestiżowej karty kredytowej konieczna będzie pensja wynosząca kilka tysięcy.

- zdolność: Zdolność kredytowa to pojęcie niezwykle szerokie oraz wieloznaczne i wcale nie ogranicza się ono do obszaru zarobków i wydatków klienta. Wpływa na nią cała masa zmiennych, w przypadku których nawet nie podejrzewalibyśmy, że mogą być one istotne. Są to m.in.: miejsce zamieszkania, wykształcenie, czy płeć.

- historia kredytowa: Trudności w uzyskaniu finansowania będę miały także osoby ze złą historią kredytową, które są dla banku klientami utożsamiani z wyższym ryzykiem. Kredytu nie dostaną więc osoby, które nieterminowo wywiązywały się ze swoich wcześniejszych zobowiązań finansowych.

- forma zatrudnienia: Choć polityka w tym zakresie została ostatnio znacznie zliberalizowana, to nadal istnieje gros banków, które mniej przychylnie spoglądają na osoby zatrudnione w ramach umowy o dzieło, lub zlecenie, a także samozatrudnionych prowadzących działalność gospodarczą. Większe problemy w uzyskaniu kredytu mogą mieć także osoby zatrudnione w konkretnych branżach (np. kojarzonej z kryzysem branży budowlanej), lub wykonujące pewne zawody.

- wiek: To kryterium przysparzać może problemów osobom bardzo młodym, lub osobom w podeszłym wieku. Regulaminy wielu produktów kredytowych zakładają bowiem, że są one dedykowane klientom, którzy ukończyli np. 25 rok życia. Z drugiej strony, kłopoty w uzyskaniu kredytu hipotecznego na 20 czy 30 lat będą mieli seniorzy, którzy świętowali już 50, czy 60 urodziny.

(Fot. sxc.hu)

Słowa kluczowe: Kredyt bankowy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.