Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Kredyt samochodowy na auto używane

KREDYTSAMUZYWANYCznF

Kredyty samochodowe stają się coraz popularniejszą opcją finansowania zakupu samochodu. Nie muszą one jednak być powiązane wyłącznie z zakupem auta nowego, a na identycznej zasadzie pozwolą na sfinansowanie auta używanego. Jakie są zalety i wady tego rodzaju kredytów?

Zalety kredytu na auto używane

Pierwszą z zalet tego rodzaju rozwiązania jest to, że kredyty samochodowe, mimo swojej nazwy, wcale nie muszą powiązane być z finansowaniem wyłącznie aut. Mogą posłużyć także jako wsparcie w przypadku nabycia motoru, przyczepy kempingowej, a nawet motorówki. Ich główną przewagą  jest jednak to, że są to rozwiązania tańsze w porównaniu z np. kredytami gotówkowymi. Ta ich cecha powiązana jest z niższym oprocentowaniem tego rodzaju kredytów. Jest to wynikiem tego, że nabywane auto staje się jednocześnie zabezpieczeniem samego kredytu, co minimalizuje ryzyko finansującej zakup instytucji finansowej. Obniżony stopień ryzyka kredytowego wpływa jednocześnie na wskaźnik wyliczanej przy kredytach samochodowych zdolności kredytowej. Kredyty te mogą zostać więc zaciągnięte na wyższą w porównaniu z innymi produktami finansowymi kwotę.

Wady kredytu na auto używane

Rozwiązanie to nie jest oczywiście pozbawione także i wad. Pierwsza z nich powiązana jest z samym zabezpieczeniem kredytu ustanawianym na zakupionym aucie. W znacznej większości propozycji kredytów samochodowych na auta używane staniemy się pełnoprawnym właścicielem pojazdu dopiero w momencie całkowitej spłaty kredytu. Dodatkowo, mimo że oprocentowanie kredytu na zakup auta używanego będzie korzystniejsze od oprocentowania przeciętnej pożyczki gotówkowej, to jego wysokość będzie mimo wszystko wyższa od oprocentowania stosowanego przy kredycie samochodowym na auto nowe. Samochody kupowane w salonie są po prostu lepszym zabezpieczeniem spłaty kredytu. Poza tym, w przypadku aut używanych stosowane są rygorystyczne obostrzenia dotyczące wieku samochodu. Część instytucji finansowych nie sfinansuje zakupu aut starszych od np. 7 czy 10 lat. Inne z kolei zastrzegają, że w chwili całkowitej spłaty kredytu, kupiony samochód nie może być starszy od 5 czy 10 lat. W związku z tym maksymalny wiek auta w chwili zakupu uzależniony jest bezpośrednio od tego, na jaki okres zaciągniemy zobowiązanie.

Kredyt samochodowy na zakup auta używanego posiada więc charakterystyczne dla niego wady i zalety, jak każde inne rozwiązanie powiązane z finansowaniem. Ogólnie stwierdzić jednak można, że jest to bardzo korzystny sposób na sfinansowanie zakupu samochodu, lub innego pojazdu mechanicznego.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.