Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Kredyt refinansowy

KREDYTREFINANSOWYCznF

Kredyty refinansowe stają się coraz popularniejsze wśród Polaków, co jest efektem ich rosnącej wiedzy o usługach i produktach finansowych. Skutkiem większej świadomości jest refleksja - po co przepłacać, skoro można płacić mniej?

To właśnie minimalizacja kosztów kredytu jest główną przesłanką świadczącą na korzyść refinansowania. Jego mechanizm rozumieć należy jako spłatę starego - droższego kredytu, nowym – tańszym, lub korzystniejszym kredytem. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne rozgraniczenie. Chodzi tu o pojęcie konsolidacji, która choć podobna do refinansowania, w przeciwieństwie do niego nie dotyczy jednego, a kilku zobowiązań kredytowych, jak np. łączne zadłużenie w karcie, kredyt gotówkowy i pożyczka hipoteczna.

Kiedy refinansować?

Pierwszą sytuacją, w której warto podjąć decyzję dotyczącą refinansowania, jest znaczna zmiana rynkowych warunków udzielania kredytów. Z racji czasu, jaki najczęściej konieczny jest do zajścia tej zmiany, mówimy tu w większości przypadków o zobowiązaniach długoterminowych – kredytach i pożyczkach hipotecznych. Chodzi przy tym oczywiście o zmniejszenie wskaźnika oprocentowania kredytu. W takim przypadku, kredyt z wyższym oprocentowaniem zastępowany jest zobowiązaniem uwzględniającym dostępne obecnie – zredukowane wartości oprocentowania, przez co redukcji ulega całkowity koszt kredytowania.

Kolejną sytuacją, w której refinansowanie będzie korzystne, jest wystąpienie problemów finansowych, a tym samym trudności w regulowaniu rat kredytu na dotychczasowych warunkach. W takim przypadku proces refinansowania uwzględnia wydłużenie okresu kredytowania, przez co obniża się rata zobowiązania. Rozwiązanie to, choć pozwoli na ustabilizowanie sytuacji finansowej, nie jest zbyt korzystne, ponieważ każdorazowe wydłużenie okresu spłaty kredytu pociąga za sobą także wzrost jego kosztów.

Finalnie, trzecią przesłanką, która świadczy na rzecz refinansowania, jest znaczna zmiana kursu waluty w przypadku kredytów udzielonych np. we frankach, czy euro. Refinansowanie będzie korzystne jednak tylko wtedy, gdy kurs waluty w dniu refinansowania będzie sporo niższy od jego wysokości w momencie podpisywania starej umowy kredytowej. Dla przykładu: kiedy podpisywaliśmy umowę o kredyt w wysokości 50.000 euro kurs wymiany wynosił 1EUR=4,31PLN, jednak po pewnym czasie kurs waluty zmalał do poziomu 4,00 zł – gdy dokładnie w tym momencie spłacimy zobowiązanie, to oszczędność z racji spadku kursu wyniosą aż około 15 tys. zł.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.