Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Kredyt na mieszkanie zaczyna nas przerastać

KREDYTPRZERASTADOMCznF

Utrata płynności finansowej to zapewne jeden z największych koszmarów kredytobiorców, zwłaszcza tych, którzy przestają radzić sobie z tak ważnym zobowiązaniem, jak kredyt mieszkaniowy. W takiej sytuacji pomóc może wydłużenie okresu spłaty, lub zmiana typu raty.

Pamiętajmy, że każdej instytucji finansowej powinno zależeć na tym, abyśmy terminowo regulowali raty kredytu. Jeśli więc zauważymy, że w przyszłych miesiącach możemy mieć problemy z terminowym regulowaniem rat, postarajmy porozumieć się z kredytodawcą w sprawie karencji w spłacie kredytu, lub wakacji kredytowych. Pomoże to czasowo odciążyć budżet i odzyskać niezbędną płynność finansową. Co jednak, jeśli kredytodawca nie zgodzi się na czasowe zawieszenie spłaty kredytu?

Zmiana typu raty

Jeśli spłacamy kredyt w ratach malejących, dobrym rozwiązaniem będzie złożenie wniosku o zmianę typu raty na raty stałe. Będzie to jednak rozwiązanie korzystne dla kredytobiorców, którzy znajdują się w pierwszej połowie okresu kredytowania. Dlaczego? Model wyliczania rat malejących sprawia, że w początkowym okresie kredytowania są one wyższe od wyliczanych dla tego samego zobowiązania rat stałych. Różnica w ich wysokości uzależniona będzie od tego jak długo spłacamy kredyt, a także jakiej jest on wysokości. Pamiętajmy jednak, że zawsze możemy to sprawdzić samodzielnie dokonując niezbędnych obliczeń, lub prosząc kredytodawcę o wykonanie odpowiedniej symulacji. Ważne jest tu jednak, by uwzględnić ewentualny koszt przygotowania koniecznego aneksu do umowy. Należy także zwrócić uwagę na to, że zastosowanie rat stałych obniży wysokość comiesięcznego zobowiązania, jednak wpłynie na podwyższenie całkowitego kosztu kredytu.

Wydłużenie okresu kredytowania

Obniżenie wysokości comiesięcznej raty będzie także możliwe dzięki wydłużeniu długości okresu kredytowania. Pożyczony kapitał spłacany będzie w większej liczbie miesięcy, przez co redukcji ulegnie część kapitałowa raty. Także w tym przypadku należy jednak uwzględnić koszt aneksu do umowy, a także fakt, że wydłużenie okresu kredytowania podwyższy całkowity koszt kredytu. Nie należy zapominać także, że długość okresu kredytowania nie może być wydłużana w nieskończoność. Zgodnie z Rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego maksymalny okres, na jaki udzielane są zobowiązania hipoteczne, to 35 lat.

Rozwiązaniem problemu może być także konsolidacja – refinansowanie kredytu, czyli jego spłata przy pomocy nowego, korzystniejszego zobowiązania, np. Pożyczki konsolidacyjnej Kas Stefczyka. Lepsze warunki kredytowania pozwolą odzyskać równowagę w rodzinnych finansach.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Kredyt hipoteczny

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.