Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Kredyt mieszkaniowy, a pożyczka hipoteczna

POZYCZKAKREDYTHIPOTCznF

Cechą wspólną kredytu mieszkaniowego i pożyczki hipotecznej jest konieczność ustanowienia zabezpieczenia ich spłaty na hipotece nieruchomości. Rozwiązania te zdecydowanie więcej jednak dzieli, niż łączy.

Konieczność ustanowienia hipoteki, to główna zbieżność kredytu mieszkaniowego i pożyczki hipotecznej. W obu przypadkach konieczna będzie także oczywiście spłata przekazanego przez pożyczkodawcę kapitału powiększonego o należne odsetki. Co do zasady, oba rozwiązania są także narzędziami długoterminowymi, choć pożyczka hipoteczna charakteryzuje się tu większą elastycznością, ponieważ doskonale sprawdza się ona także dla krótszych okresów, jak np. 6 miesięcy.

Wielość różnic

Różnice pomiędzy kredytem mieszkaniowym, a pożyczką zauważalne są już na etapie stosowanego w celu ich opisania prawa – kredyty opisuje przede wszystkim prawo bankowe, podczas gdy kwestie prawne pożyczek regulowane są w znacznej większości przez kodeks cywilny, a prawo bankowe opisuje je jedynie w niewielkim stopniu.

Kolejną różnicą jest to, że środki finansowe udzielone w ramach pożyczki natychmiast przechodzą na własność pożyczkobiorcy, podczas gdy dla kredytu są one mu jedynie udostępniane do dyspozycji. Założenie tego udostępnienia odzwierciedlone jest w celowości kredytu mieszkaniowego – jest on bowiem udzielany w celu spełnienia danego celu. Dla Kredytu mieszkaniowego z oferty Kas Stefczyka są to cele mieszkaniowe, jak: zakup nieruchomości, przebudowa, rozbudowa, modernizacja lub remont. Z drugiej strony, środki uzyskane przez pożyczającego w ramach pożyczki hipotecznej, mogą być przez niego wydatkowane na dowolny cel, który nie stanowi czynnika wpływającego na decyzję o udzieleniu finansowania. Nie inaczej jest w przypadku także oferowanej przez Kasy Stefczyka Pożyczki hipotecznej. 

Podsumowując stwierdzić można, że pożyczka hipoteczna jest narzędziem o wiele bardziej wszechstronnym, niż kredyt mieszkaniowy. Ten doskonale sprawdza się oczywiście przy realizacji wskazanych wyżej celów mieszkaniowych, jednak  pożyczka hipoteczna może zostać wykorzystana, jako element finansowania właściwie każdego przedsięwzięcia. Warto przy tym zaznaczyć, że ze względu na obniżone na skutek zabezpieczenia hipotecznego wskaźniki jej oprocentowania, jest ona także rozwiązaniem korzystniejszym finansowo, niż np. standardowy kredyt gotówkowy. 

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Kredyt hipoteczny

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.